Russell szerint az Istenek se akarják, hogy világbajnok legyen

Vámosi PéterVámosi Péter2026. 05. 25.
George Russell
Fotó: Brett Farmer/LAT Images/Getty Images/Mercedes-Benz AG

George Russell szerint a Forma-1-es bajnoki cím sorsa most már Kimi Antonellin a kezében van, miután a drámai Kanadai Nagydíj úgy ért véget, hogy a brit az élről esett ki a versenyből.

Russell a pole pozícióból indult Montrealban, és a futam első felében hihetetlen párharcot vívtak Antonellivel, pozíciókat cseréltek, sőt, még össze is értek, miközben az elsőségért küzdöttek. Mindez hirtelen véget ért a 30. körben, amikor egy hajtásegység-meghibásodás miatt megállt, így Antonelli átvette a vezetést, és végül megnyerte a versenyt. Az eredménynek köszönhetően Antonelli előnye az élen 43 pontra nőtt mindössze öt versenyhétvége után, míg Russell kénytelen átállni arra, amit ő a kárcsökkentő mentalitásnak nevezett az év hátralévő részére. Russell a verseny után, amikor a bajnoki címért folyó küzdelemről kérdezték, így felelt:

„Szerintem most már rajta múlik, hogy elveszíti-e, akkora a pontelőnye. Olyan érzésem van, mintha… az Istenek nem akarnák, hogy benne legyek ebben a küzdelemben. Nézzük a biztonsági autó időzítését Japánban, a kínai Q3-as kiesésemet miközben a pole-ért harcoltam, és a mai vezetésből való kiesésemet itt. Viszont így már nincs rajtam nyomás. Kijövök, élvezek minden egyes versenyt, megpróbálom mindet megnyerni – nincs mit veszítenem, szóval nem akarok itt állni és ilyenekről beszélni. Természetesen frusztráló, és én is részt akarok venni ebben a harcban. Remélhetőleg a szerencse is mellém pártol.”

Russell dühét tovább fokozta a kiesésének körülménye: a Mercedes pilótája elmondta, hogy az autó figyelmeztetés nélkül leállt, miközben az élen haladt:

„Minden hirtelen lekapcsolt, amikor befordultam a kanyarba. A motor leállt, nem működött az elektronika, nem tudtam rendesen fékezni.”

A kudarca ellenére Russell elmondta, hogy elégedett a teljesítményével, különösen figyelembe véve a hétvégén Antonellivel vívott intenzív pályai csatát:

„Büszke vagyok a hétvégémre: pole a sprintben, győzelem a sprintben, pole az időmérőn. Az élen álltam, amikor megálltam. Remek csatát vívtam Kimi-vel. Kemény küzdelem volt, nagyon élveztem a csatát, és szerettem volna még 30 körig folytatni. Szerettem volna látni, hogyan alakulna a helyzet, de ez történt.”

Antonelli sikere a negyedik egymást követő futamgyőzelmét jelentette, ami tovább hangsúlyozza gyors felemelkedését mindössze a második F1-es szezonjában. A Mercedes csapatfőnöke, Toto Wolff a kettőjük közötti belső csatát egyszerre kiváltságnak és kockázatnak minősítette a Sky Sportsnak, hozzátéve, hogy az eredmény keserédes:

„Rendkívül örülsz az egyik pilótádnak és a vezetésének, aztán pedig szörnyen sajnálod a másikat. Szóval nem egyszerű helyzet. Mindenesetre Kimi ma remekül teljesített, és megérdemelte a győzelmet. De George-ért kár, ő vezette a versenyt. Félig-meddig élveztük nézni őket, ahogy megküzdöttek egymással. Bárcsak az első és a második helyet is mi szereztük volna meg újra. Amíg tartották azt a távolságot, addig rendben volt nézni. De nyilvánvalóan rosszul is elsülhet. Nem is azért, mert az egyik el akarja csapni a másikat, hanem egyszerűen azért, mert Kimi blokkolja a kerekeket, és két autót is ki lehet ütni.”

Wolff megerősítette, hogy a Mercedes soha nem avatkozott be, hogy korlátozza a kettőjük közötti küzdelmet, dicsérve a szabadságot, amellyel mindkét versenyző rendelkezett az azonos stratégiák mellett:

„Látható, milyen szoros volt. Helyet hagytak egymásnak, ami pompás. Soha nem változtattunk a motor stratégiáinkon. Így a védekezőnek is megvoltak a szükséges eszközei. A támadónak ugyanúgy. Tehát nem volt különbség a kettő között. De nyilvánvalóan ez egy luxusproblémánk. Remélem, hogy idén még sokáig így fogunk haladni. De nem szabad figyelmen kívül hagyni a többieket sem. Amennyiben szorosabb lenne a verseny mögöttünk, ha fennállna a veszélye, hogy elveszítjük a pozíciónkat, akkor biztosan közbeavatkoznánk, és azt mondanánk: ne veszítsünk el ennyi időt egymással.”

Annak ellenére, hogy Russell utalt rá, hogy gyakorlatilag kiesett a bajnoki címért folyó küzdelemből, Wolff ragaszkodott ahhoz, hogy még mindig fixen harcolhat a címért, hiszen még 17 futam van hátra:

„Igen, 40 vagy 43 pont a különbség. De hány verseny, még 17 futam van hátra? Annyi pontot lehet még szerezni, hogy ez egészen a végéig el fog tartani.”

Russell kiesése ellenére a Mercedes továbbra is megőrzi vezető pozícióját a konstruktőrök bajnokságában, 72 ponttal előzik meg a Ferrarit.