Sötét felhők gyülekeznek Perez feje felett

Vámosi PéterVámosi Péter2023. 09. 26.
Sergip Perez, Liam Lawson, Yuki Tsunoda
Fotó: Mark Thompson/Getty Images/Red Bull Content Pool

Miközben Max Verstappen a visszatért formáját, a Red Bull pedig a 2023-as konstruktőri bajnoki címét ünnepelte vasárnap, Sergio Perez felett újabb sötét felhők gyűltek össze.

Verstappennek a szingapúri teljesítménycsökkenés után Suzuka jelentette a feltámadást a Forma-1-es személyes dominanciájához. A holland így értékelte a teljesítményét vasárnap:

„Választ akartam adni Szingapúr után, egy hétig dolgoztam az ügyön.”

Mexikói csapattársának, Pereznek azonban „nagyon borús napja volt” – mondta a Red Bull csapat tanácsadója, Dr. Helmut Marko. Az egyik rivális, aki elégedetlen volt Perez suzukai vezetésével, a Haas pilótája, Kevin Magnussen volt. A dán így fogalmazott:

„A csapattársa egy újabb világbajnoki cím felé tart, ő meg hátul harcol velünk.”

Az béna hibák és a büntetések egy dolog, de az is egyre világosabb, hogy mivel Liam Lawson egyelőre ki van zárva a Red Bull által támogatott Forma-1-es pilótafülkéből, Perez puszta tempója továbbra is megkérdőjelezhető. Jan Lammers, a Holland Nagydíj főnöke és korábbi F1-es pilóta, a NOS-nak ennyit mondott:

„Ha azt nézzük, hogy Perez mit művel azzal a gyönyörű autóval, az már-már bűn.”

Azt gyanítja, hogy miután az AlphaTauri Suzukában bejelentette, hogy Daniel Ricciardo és Yuki Tsunoda jövőre is ott lesznek a rajtrácson, „valami másról lehet szó”, ezért így folytatta:

„Azt hiszem, hogy Perez tényleg készen áll a visszavonulásra. Úgy értem, ez neki vajon mennyire lehet szórakoztató? Amit látunk, az a lendület, a motiváció, az élesség – tényleg minden – totális hiánya. Szerintem a Red Bull arra készülhet, hogy Lawsont ültetik a helyére.”

A Red Bull csapatfőnöke, Christian Horner ugyan elismerte Perez „hozzájárulását” a csapat idei korai konstruktőri címvédéséhez – de az istálló korábbi versenyzője, Robert Doornbos nem ennyire biztos ebben. A Ziggo Sportnak beszélt erről:

„Maxnak egyedül 400 pontja van, ez már önmagában több, mint amennyit a Mercedes csapatként összehozott.”

Amikor vasárnap késő este újra Perez szerződéses státuszáról kérdezték, Marko azt mondta, hogy egyértelműen van kontraktusuk. Doornbos mégis azt mondta:

„Szerintem Helmut Marko teljesen befejezte Perezzel. Voltak neki jó pillanatai, de az már rég volt. Ma csak kárt okoz és hülyét csinál magából.”

Egy másik korábbi F1-es pilóta, Timo Glock a német Skynak nyilatkozott:

„Pereznek már esélye sincs Verstappen ellen. Apránként mutatják meg neki a saját határait, ezért van mentálisan ennyire padlón. Pár hiba, amit vét, a tapasztalatát tekintve érthetetlen.”

Érdekes, de Marko nem tagadja, hogy – legalábbis – a Red Bull most már egyértelműen a jövőbe tekint:

„Daniel és Checo is elmúlt már 30 éves. Ugyanakkor attól függ, mik az elképzeléseik, meddig akarnak vezetni, és erre fel kell készülnünk. Ez a helyzet Lawson esetében is.”