Trágárság és zéró önkritika: Elismerte hibáit az egykori F1-es versenyző

Tajthi AndreaTajthi Andrea2026. 04. 04.
Scptt Speed, 2025 Brno demo run, Racing Bulls
Fotó: Bruno Terena / Red Bull Content Pool

Scott Speed a Dale Jr. Download műsorban őszintén vallott arról, miért siklott ki ígéretes Forma–1-es karrierje. Az amerikai versenyző 2006-ban a Red Bull tehetségkutató programjának győzteseként került a Toro Rossóhoz, de mindössze 28 nagydíj után távozni kényszerült.

Speed elismerte, hogy akkoriban teljesen éretlen volt a királykategóriához. Úgy érezte, egy „mágikus” mennyiségű tehetséggel született, ami gyorssá teszi, azonban nem értette a technikai háttért és a kommunikáció fontosságát.

„Visszatekintve, az egész gondolkodásmódommal baj volt” – ismerte el. „Nem volt semmilyen kommunikációs készségem és iskolázottságom. A középiskolából egyből ebbe csöppentem, és nem tudtam, hogyan működik a világ, hogyan kell beszélni az emberekkel.”

„Fogalmam sem volt, mitől megy gyorsan egy autó. Csak azt tudtam, ha beülök, van egy mágikus tasaknyi tehetségem, ami miatt gyors vagyok. De nem tudtam, miért, és amikor ez nem működött, csak azt kerestem, mi baj van az autóval. Soha nem volt meg bennem a képesség, hogy magamba nézzek, és azt mondjam: mit tehetek én a helyzet javításáért.”

Töréspont

Scott Speed 2023
Fotó: Chris Tedesco / Red Bull Content Pool

A motivációja már a 2006-os Osztrák Nagydíjon megtört, amikor elvették tőle a Toro Rosso történetének első pontját egy sárga zászló alatti előzés miatt, a sportfelügyelőkkel pedig trágárul beszélt.

„Egy felháborítóan beképzelt kölyök voltam. Megbüntettek, elvették a pontot, és ez annyira elvette a kedvemet, hogy nem sokkal később már a motivációmat is elvesztettem, hogy továbbra is keményen hajtsak.”

A vég 2007-ben, az Európa Nagydíjon jött el, ahol a szakadó esőben Speed több társával együtt kicsúszott. A garázsba visszaérve Franz Tost csapatfőnök kérdőre vonta.

„Franz oda jött hozzám és megkérdezte: ‘Mi történt az egyes kanyarban?’. Mondtam neki, hogy az, ami mindenki mással: felúsztunk a vízen. Erre ő azt felelte: ‘Nem mindenki, csak a barmok’. Erre elküldtem a p***ába és elsétáltam. Azt hittem, megtehetem a tulajdonossal, és minden rendben lesz. Nem lett. A következő hétvégén már Sebastian Vettel ült az autóban.”

Speed szerint bár Tosttal összetűzésig fajult a vita, a távozása anélkül is elkerülhetetlen volt, mert abban az időben mentálisan képtelen volt profi versenyzőként viselkedni.

Az F1 után hazatért, és a Red Bull támogatásával a NASCAR-ban folytatta pályafutását.