Tragédia is történhetett volna az F1-es szezonnyitón, kritikát kapott az FIA

Tajthi AndreaTajthi Andrea2025. 03. 16.
Lando Norris, McLaren, F1
Fotó: Lubomir Asenov/LAT Images/McLaren

A Sky Sports F1 kommentátorai, David Croft és Martin Brundle élesen bírálták az FIA-t az Ausztrál Nagydíjon történt súlyos biztonsági kockázat miatt. Egy mentőjármű hajtott a pályára, miközben az autók a biztonsági autó mögött haladtak és Lando Norris közvetlenül a jármű mellett haladt el az amúgy vizes, csúszós pályán.

A melbourne-i versenyt amúgy is megcifrázták az időjárási viszonyok miatt, amelyek több balesetet és hat versenyző kiesését eredményezték – nem csak újoncokét, de rutinos versenyzőkét is.

Az Aston Martinnal Fernando Alonso is kicsúszott, ami miatt pályára érkezett a biztonsági autó. Azonban miközben a mezőny a sárga zászlós fázis alatt, a safety car mögött haladt, az Alonso autójának mentésére érkező jármű a pályán tartózkodott, és a biztonsági autó végül el is hagyta az aszfaltcsíkot, hogy kikerülje azt.

Croft és Brundle szerint ez egy rendkívül veszélyes helyzet volt, és a versenyt piros zászlóval kellett volna leállítani, amíg a pálya teljesen biztonságossá nem válik. Brundle kiemelte, hogy Norrisnak nem volt más választása, mint a kanyarban a mentőjármű mellett haladni, ami defektveszélyt és baleseti kockázatot jelentett.

„Lando Norrist egy teherautó mellett vezetni látni… nagyon meglepett” – mondta Croft.

„[Vannak] kicsúszó versenyzők, nem értem, miért megyünk még mindig. A biztonságot kell előtérbe helyezni. Itt nincsenek emelődaruk, gondolkodni kell a piros zászlós jelzésen.”

Brundle egyetértett, hozzátéve: „Ő [Norris] nem akart a bukútérre menni, óriási az esélye, hogy defektet kapjon.”

„Általában nem követed a biztonsági autót a pályán kívülre.”

Ennek ellenére az első három helyezett versenyző mindegyik eelégedett volna helyzettel, amikor a futam utáni sajtótájékoztatón a mentést végző járműről kérdezték őket.

„Szerintem rendben volt, ha az ember a biztonsági autó mögött ütközik, akkor nagyon hülye” – mondta Max Verstappen.

Norris így válaszolt: „Akkor nem kellene a Forma-1-ben lenned.”

George Russell pedig azt mondta: „Igen, szerintem rendben volt.”

Ez az eset újra felidézte a 2022-es Japán Nagydíjon történteket, amikor Pierre Gasly kis híján egy traktornak ütközött esős körülmények között, noha akkor jelentősen rosszabbak voltak a látási viszonyok.

Brundle már régóta hangsúlyozza, hogy a versenypályán és annak környékén lévő nehézgépek óriási biztonsági kockázatot jelentenek, és az FIA-nak komolyabban kellene vennie ezt a problémát. Szerencsére az Ausztrál Nagydíj végül nagyobb baleset nélkül zajlott le, Norris is célba ért, ráadásul megnyerte a versenyt.