Valójában csak a stratégia miatt vált szabálytalanná Russell autója?

Tajthi AndreaTajthi Andrea2024. 07. 30.
George Russell, Mercedes, F1
Fotó: LAT Images/Mercedes-Benz AG

George Russell egykiállásos stratégiája kiváló döntésnek mutatkozott a Belga Nagydíjon, hiszen az első helyen intették le a brit versenyzőt. Utána azonban kizárták a versenyből, mert autójának súlya nem volt megfelelő.

Ez elindította az „összeesküvés-elméleteket” is, melyek szerint nem a jó stratégiai döntés miatt tudott elsőként célbaérni, hanem a megengedettnél könnyebb Mercedese miatt.  Azt azonban cáfolni igyekszik Karun Chandhok egykori F1-es versenyző, a Sky Sports F1-es elemzője. Állítása szerint Russellnek semmilyen teljesítménybeli előnye nem származott könnyebb autójából.

„Milyen sajnálatos @GeorgeRussell63 számára – a stratégiát a javára fordította, és megérdemelte a győzelmet. Az utolsó 10 kör fenséges volt – sima, gyors, hibamentes.” – írta Chandhok X-en.

„Hogy igazságos legyek, az autó a verseny során soha nem került volna a 798 kg-os súlyhatár alá, mivel volt üzemanyag az autóban, így nem volt teljesítményelőnye.”

„Azonban egyértelmű a hiba a csapat részéről, mivel 798 a minimális ‘száraz súly’ üzemanyag nélkül, így egyből kizárás lett belőle, amint az FIA lecsapolta az autót.”

Chandhok megnyilvánulásával kapcsolatban azonban keletkezett némi káosz a véleményekben.

Az egyik X-felhasználó azt pedzegette, hogy már hogy ne lett volna teljesítményelőnye, ha az autó „száraz” önsúlya a határ alatt volt? Nyilvánvalóan arra célzott, hogy lehet, hogy verseny közben, üzemanyaggal megvolt a súlya az autónak, de annak a súlynak üresen kellett volna meglennie. Így az feltételezhető, épp annyival kevesebb üzemanyag volt az autóban, amivel üresen már túl könnyűvé válik az autó.

Russellnek azonban, több mint elég üzemanyag volt a tankjában, így az autója legális súlyú volt, amíg a pályán volt.

Az elméletek szerint így valójában nem is az üzemanyag mennyisége volt a kulcs a szabálytalan száraz súly kapcsán.

Hanem a gumikopás.

Sok versenyző megjegyezte, hogy a spái pálya új felülete a vártnál nagyobb gumikopást eredményezett. Ennek eredményeképpen Russell abroncsai – mivel csak egy kerékcserét alkalmazott – jóval kisebb gumitömeggel rendelkeztek, mint egy kétkiállásos stratégiát alkalmazó versenyző abroncsai.

Ezen felül a levezető kör hiánya (a a hosszú pálya miatt) azt is jelentette, hogy Russell nem tudott gumitörmelékeket felszedni a pályáról, amelyek lehetővé tették volna, hogy autója elérje a minimális súlyt.

„A hosszú stint miatt jobban elkopott a futófelület és a könnyebbek lettek gumik” – írta Chandhok.

„Azonban az FIA megteheti, hogy bármilyen más szettel mérlegelje az autót.”