MotoGP-ből a világ tetejére: Karel Abraham megmászta a Mount Everestet

Vörös KamillaVörös Kamilla2025. 05. 18.
Abraham
Fotó: MotoGP Media

Karel Abraham, a korábbi MotoGP-pilóta, újabb határait feszegetve sikeresen feljutott a világ legmagasabb pontjára, a 8.849 méter magas Mount Everestre. A cseh sportoló ezzel nemcsak motorversenyzőként, hanem hegymászóként is figyelemre méltó teljesítményt nyújtott.

Az Everest meghódítása nem csupán fizikai erőpróba, hanem komoly mentális kihívás is. A hegymászóknak kiszámíthatatlan időjárási körülményekkel, lavinákkal, veszélyes hasadékokkal, valamint az úgynevezett „halálzónával” is szembe kell nézniük – ez az a régió, ahol az oxigénszint már nem elegendő az emberi élet hosszú távú fenntartásához. Az évek során több, mint 300 ember vesztette életét ezen a hegyen.

Abraham az Instagram-oldalán osztotta meg élményeit:

„A Mount Everest a világ legmagasabb hegye. Életem legkeményebb kihívása volt, nemcsak fizikailag, de mentálisan is. Be kell vallanom, alábecsültem ezt az utat.”

A sportoló kiemelte, hogy kísérője segítségével mindössze hat nap alatt teljesítették az alaptábor-csúcs-alaptábor szakaszt – ami rendkívül gyors teljesítménynek számít.

„Ezek az élmények örökre velem maradnak. Amikor egy kaland véget ér, egy új kezdődik. Csak arra figyelj, hogy mindig hazatalálj.”

Versenypályáról a hegyekbe

Karel Abraham 2005-ben kezdett versenyezni a 125 köbcentis kategóriában, majd 2007-ben áttért a 250 köbcentis gépekre. Egyetlen győzelmét a 2010-es valenciai Moto2-es futamon szerezte. Nyolc évet töltött a MotoGP-ben, ahol olyan márkákkal versenyzett, mint a Ducati, az Aprilia (ART) és a Honda, főként apja csapatában, a Cardion AB-nél, majd az Aspar és Avintia istállóknál. 2020-ban Johann Zarco érkezése miatt elvesztette helyét az Avintia Racingnél.

Legjobb MotoGP-eredménye egy 7. hely volt, 2016-ban a Superbike sorozatban is szerepelt a Milwaukee BMW csapat tagjaként.