„Rossi-szabály” – változtatott az IndyCar

Lénárt DávidLénárt Dávid2026. 05. 12.
Alexander Rossi
Fotó: Penske Entertainment: Paul Hurley

Az IndyCar Officiating Incorporated bejelentette, hogy megváltoztatja a versenyirányítás eljárásrendjét a szombati Sonsio Grand Prix-n történtek után. Alexander Rossi lerobbant autója miatt ugyanis először csak helyi sárga zászlót alkalmaztak – hogy a pit road nyitva maradhasson az élmezőny számára –, és csak később rendeltek el teljes pályás sárga jelzést. Az eset komoly biztonsági aggályokat vetett fel, mivel a mezőny nagy sebességgel száguldott el a veszteglő autó mellett.

Az IOI hivatalos közleménye szerint a jövőben a stratégiai szempontok nem élvezhetnek előnyt a biztonsággal szemben:

„Azonnali hatállyal az IndyCar Officiating a teljes pályás sárga jelzés elrendelése előtt többé nem veszi figyelembe a pitelési ablakokat és a pályán lévő autók sorrendjét. Bár a helyi sárga zászlós eljárásrend nem változik, a teljes pályás sárga elrendelése elsősorban a következőktől függ majd: a versenyző állapota, a jármű helyzete és állapota, a mentőegységek helyszíne és készenléte, a mentéshez való hozzáférés, valamint az érintett autók és az érkező forgalom közötti sebességkülönbség.”

Raj Nair, a Független Versenyirányító Testület elnöke elismerte a hibát, miután a FOX közvetítésében is éles kritika érte a versenyirányítás lassú reagálását:

„A szombati, 21. körben történt incidens világossá tette, hogy egy tisztább szabványra van szükség arra vonatkozóan, hogyan vált át a versenyirányítás a helyi sárga jelzésről a teljes pályásra. Az IndyCar Officiating – az IndyCar teljes támogatásával – azért hajtotta végre ezt a szemléletváltást, hogy biztosítsa: a teljes pályás sárga jelzés eszkalációjának egyetlen bemeneti adata a biztonság legyen. Az értékelési folyamat észszerűsítése időt is megtakarít, mivel a versenyhelyzettel kapcsolatos megfontolások többé nem számítanak tényezőnek.”

A döntéssel az IndyCar elnöke, Doug Boles is teljes mértékben egyetért:

„A versenyirányítás legfontosabb feladata, hogy szavatolja versenyzőink, stábjaink, a mentőegységek és a szurkolók biztonságát. A szombati nap rávilágított arra, hogy nem szabad eltérnünk ettől a központi küldetéstől. Az elmúlt 48 órában kulcsfontosságú volt mindenkit felsorakoztatni ezen filozófia mögé. A Független Versenyirányító Testület, az új versenyigazgatási ügyvezető igazgató, a versenyigazgató és az IndyCar mind egyetértenek abban, hogy a teljes pályás sárga jelzés elrendeléséhez használt mérőszámok mostantól garantálják: ha bármilyen kockázat merül fel a versenyző biztonságát illetően, a versenyirányítás elrendeli a teljes pályás sárga jelzést.”