Senna lenyűgözően vezette az IndyCar autót, de végül nem kért belőle

Tajthi AndreaTajthi Andrea2024. 12. 20.
Ayrton Senna
Fotó: McLaren

Ayrton Senna neve örökre összeforrt a Forma–1-gyel. De nem mindenki tudja, hogy a brazil legenda egy ponton komolyan elgondolkodott azon, hogy az F1-et az amerikai IndyCarra cserélje. 

Ez a gondolat 1992. december 20-án járt a legközelebb a megvalósuláshoz, amikor Senna egy Penske-Chevrolet autóval tesztelt a floridai Firebird Raceway-en.

1992-ben Senna háromszoros Forma-1 világbajnokként, némi csalódást élt át egy kevésbé sikeres szezon után. A McLaren-Honda csapat, amely korábban uralta a mezőnyt, abban az évben azonban alaposan lemaradt a Williamstől. A Honda közelgő kiszállása pedig tovább fokozta Senna bizonytalanságát a Forma-1-ben való folytatással kapcsolatban.

A brazil versenyző nyitott volt az alternatívákra, így barátja és honfitársa, Emerson Fittipaldi meghívására lehetőséget kapott, hogy kipróbáljon egy IndyCar-autót, a Penske csapat jóvoltából.

A Firebird Raceway egy rövid és technikás pálya, így különösen alkalmassá tette a vezetési készségek felmérésére. Senna hamar alkalmazkodott az IndyCar autóhoz, annak ellenére, hogy az teljesen más vezetési stílust követelt, mint a Forma-1-es autók.

A teszt során Senna köridejei már az első 20 kör után is elképesztően versenyképesek voltak. A Team Penske mérnökei meg is lepődtek, hogy milyen gyorsan szokott össze az autóval. Fittipaldi is megjegyezte, hogy Senna olyan szinten vezetett már a teszt elején, amit mások csak hosszú hónapok alatt érnek el.

Bár Senna láthatóan élvezte a kihívást, végül mégis a Forma-1 mellett döntött.

Ez a teszt máig az autósport egyik ikonikus pillanata, amely megmutatta Senna sokoldalúságát és azon képességét, hogy bármilyen autóban ülve gyorsan a legjobbak közé tud kerülni.