Vége a tilalomnak, újra lehet autóversenyeket rendezni Svájcban

Hegedűs Dávid2026. 05. 08.
Svájc
Fotó: Sam Bloxham / FIA Formula E

71 év után véget ér az a korlátozás, ami Svájcban volt érvényben, és megtiltotta, hogy versenyeket rendezzenek az alpesi országban.

Svájc állandó futam rendező volt a Forma-1 első pár évében (1950 és 1954 között) Bremgartenben. Aztán 1955-ben megtörtént az autósport történelmének legnagyobb tragédiája a Le Mans-i 24 órás versenyen, ahol több, mint 80 ember vesztette életét, nézők és versenyzők egyaránt.

Később, 1982-ben is rendeztek egy Sávjci Nagydíjat, de a futamnak a franciaországi Dijon adott otthont.

Az 1955-ös tragédia után a svájci kormány olyan jogszabályt hozott, amely megtiltott mindennemű versenyzést az országban. Ez alól két évben kivételt tettek, de azt is csak az elektromos autók miatt. 2018-ban és 2019-ben két Formula E versenyt rendeztek, előbb Zürichben majd Bernben. A rali versenyekre és a hegyi felfutó versenyekre a tiltás nem vonatkozott.

Szerdán a Sávjci Szövetségi Tanács döntésének értelmében július 1-től e törvény hatályát és veszti és onnantól az ország 26 kantonja önállóan dönthet arról, hogy rendeznek-e zártpályás autóversenyeket.

Ezzel megnyílt a lehetőség az ország számára, hogy újra Svájci Nagydíjat rendezzen a Forma-1-ben, de ez több évbe fog telni, mivel az országban nincs olyan versenypálya, ami rendelkezne a futam rendezéshez szükséges FIA lincenccel, egy ilyen pálya építése pedig sok éves munka.