A Maláj Nagydíj főfutamán Álex Márquez nagyon simán győzött.
A MotoGP futama előtt egy programváltozás ment végbe, miután a Moto3-as verseny előtt egy szörnyű baleset történt. A már világbajnok José Antonio Rueda a felvezető körön nagy tempóval találta telibe a pályaszélén lassan haladó Noah Dettwilert. Hosszas ápolásra szorult mindkettő versenyző, akiket mentőhelikopterrel szállítottak kórházba, de szerencsére végig maguknál voltak. Ezért csúszott a program, azonban ez a MotoGP-t nem érintette, viszont a Moto2-es futamot a királykategória után rendezik meg.
Ilyen előzményekkel fordultak rá a nap fő attrakciójára, ahol a tegnapi sprintből kiindulva, egy Francesco Bagnaia futamgyőzelem volt kinézőben. A világbajnoki második helyet bebiztosító Álex Márquez és az év újonca díja bezsebelő Fermín Aldeguer mutatott komoly tempót a sprinten, ahogy Pedro Acosta is, így őket volt érdemes figyelni a futamon.
A piros lámpák kialvását Bagnaia remekül kapta el, és hasonlóan a tegnapi futamhoz Márquez és Acosta követte őt az első kanyarban. A két spanyol már egész korán elkezdte gyepálni egymást, de az ifjabb Márquez magamögé szorította Acostát. A mezőnyben több átrendeződés volt, de mindenki megúszta az első kört bukás nélkül.
A második körben Márquez és Bagnaia elkezdte a csatározásokat az első helyért, amit előbbi nyert meg. A kétszeres világbajnok tempója egy kicsit visszaesett, Acosta egyből elkezdte támadni őt. Egy körrel később már kettejük pengeváltásainak hála Márquez egy kisebb előnnyel haladt.
Az első három helyezett el tudott nyúlni a mezőnytől, a negyedik helyen Fabio Quartararo hozta a mezőnyt. Az ötödik helyen Joan Mir, Franco Morbidelli és Fermín Aldeguer között volt kisebb csata, de az egyszeres világbajnok felzárkózott Quartararóra, ezzel pedig leszakította magáról a mögötte lévő duót.
Az első bukás Pol Espargaróhoz fűződött, aki az ötödik körben esett el a négyesben.
A verseny feléhez érve továbbra is Márquez volt az élen, akinek az előnye hol több volt, hol kevesebb az őt üldöző Bagnaiától és Acostától. Az egyszeres világbajnokok csatájában még mindig Quartararo volt elől, Mir nem tudta legyűrni. A bajnoki harmadik helyért harcoló Marco Bezzecchi pedig elveszett az mezőny sűrűjében, a tizenkettedik helyen.
A tizedik körben Mir sikeresen megelőzte Quartararót, aki azért tepert, hogy ne maradjon le jelentősen. 2020 világbajnoka hátránya már három másodperc volt a harmadik helyhez, így a szerencsében bízhatott, ha dobogós akart lenni.
Miguel Oliveira volt a második versenyző, aki elesett, de vissza tudott állni a pályára. A jövőre már a Superbike-ban versenyző motoros esélyei a pontszerzésre elvesztek. A múlt heti győztes, Raúl Fernández is eldobta a vasat az egyes kanyarban.
A tizenharmadik körben Márquez begyújtotta a rakétákat, és már két másodperccel vezette a futamot. Ekkor Acosta sikeresen megelőzte Bagnaiát. Morbidelli volt még az, aki komolyabb tempóra kapcsolt, és hajmeresztően előzte meg Quartararót. Közben Aldeguer a kilencesben hozta vissza a bukásból a motorját, így Fabio Di Giannantonio ért fel rá.
A futam hajrára már az első három között is tisztességes különbségek voltak. A buli a kilencedik helyen zajlott, amiben Enea Bastianini, Johann Zarco, Luca Marini és Brad Binder volt benne. Amíg Bastianini elhúzott, addig Bezzecchi felért, és még AI Ogura sem volt messze. Aldeguer a célegyenesre fordulva elesett, ezzel az év újonca pont nélkül maradt.
Három körrel a vége előtt jött a dráma, Bagnaia alatt lelassult a technika. Az olasz versenyző nagyon nézte a motorja hátulját, de nem derült ki a probléma.
Az utolsó körre a sorrend az élen nem változott, Márquez nagyon simán megnyerte a Maláj Nagydíjat, ezzel harmadik futamgyőzelmét ünnepelhette. Acosta behozta másodikként a KTM-jét, Mir pedig végre célba ért, és harmadik lett.
Éppen lemaradt a dobogóról Morbidelli, akit Quartararo, Di Giannantonio, Bastianini, Marini, Binder és Ogura követett a legjobb tízben. Bezzecchi tizenegyedik lett, és még így is megelőzte Bagnaiát a tabellán, aki nullázott. A futam utáni visszajátszásokban kiderült, hogy a hátsó gumija lapos volt a ducatisnak, ezért lassult le.
A bajnokságban a legjobb szatelit csapat bajnoki cím sorsa is eldőlt, amit a Gresini húzott be.