Hivatalos: Utcai pályán fog versenyezni 2027-től a MotoGP

Silló BarnabásSilló Barnabás2026. 02. 19.
MotoGP Mandalika, Alex Marquez, Marc Marquez, Pedro Acosta, Francesco Bagnaia, Marco Bezzecchi, Johann Zarco
Fotó: Gold & Goose / Red Bull Content Pool use only //

Megtalálta első utcai pályáját a MotoGP.

Hivatalossá vált az, amit már egy ideje rebesgettek, utcai pályára költözik a MotoGP Ausztráliában. Arról jó ideje szóltak a hírek, hogy a jelenlegi Ausztrál Nagydíjnak otthont adó Victoria állambeli Phillip Island kikerül a körforgásból, mivel a helyszín adta nehézségek miatt nem éri meg a szériának ott megrendezni a futamot.

Mivel Ausztrália fontos a MotoGP-nek, így abban a kellemes problémában találták magukat, hogy a nagy országban sok pályát közül válogathattak. Végül a korábbi Forma-1-es pálya, Adelaide mellett döntöttek. A megállapodás szerint a MotoGP 2032-ig fog versenyezni az ausztrál utcai pályán, és az első rendezvény már jövő novemberben sor kerül. A hivatalos bejelentés hangsúlyozta, hogy a belvárosi helyszín megfelel a sport modern korszakában megkövetelt kompromisszumok nélküli biztonsági előírásoknak. Ez azt jelenti, hogy helyet kell biztosítani kiterjedt lefutóterületeknek, ami főként parkos környezetben tűnik megvalósíthatónak, ahol az elmúlt évek során már csak a hazai V8 Supercars versenyzik a pályán, és az ausztrál GT World Challenge.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

MotoGP™ (@motogp) által megosztott bejegyzés


A közel másfél milliós népességű város pályája főként a Forma-1-ről lehet ismerős. 1985 és 1995 között versenyeztek ott a világ legjobb autóversenyzői, és kétségkívül az 1994-es kiírás mindenki emlékezetébe beleégett. Ekkor a szezonzáróként funkcionáló pályára egy pont előnnyel érkezett Michael Schumacher Damon Hill előtt. A futam harmincötödik körében előbbi hibázott, és riválisára húzta a kormányt, miután összeütköztek, és mindketten kiestek. Ez pedig a német első világbajnoki címét jelentette.

Miután a Liberty Media átvette a hatalmat a MotoGP felett, elindultak a híresztelések, hogy a vezetőség utcai pályára vinné a motoros királykategóriát. Adta magát, hogy a Forma-1-ben is használatos aszfaltcsíkok egyikére, de ott a többség autókra lett szabva. Azonban a szintén Victoria államban található Melbourne-ben, a félig utcai Albert Parkban lebonyolítható lett volna egy futam. Viszont hamar kiderült, hogy ez nem fog megvalósulni. Az ausztrálok nem adták fel, szóba került a bendi pálya, de az sem bizonyult hihető opciónak.