Logikus lenne Miamiba vinni a MotoGP-t a vezér szerint

Silló BarnabásSilló Barnabás2026. 05. 08.
Miami, Max Verstappen
Fotó: Mark Thompson / Getty Images / Red Bull Content Pool

Egyelőre még egy utcai pályán sem versenyzett a MotoGP, de már szóba került a következő.

Idén februárban jött a bombahír, hogy jövőre Ausztráliában elhagyják a legendás Phillip Islandet, egy másik ikonikus pálya, Adelaide miatt. Ez a bejelentés sok rajongónál kicsapta a biztosítékot, mivel a jelenlegi szigetországi pályát a világ legjobb aszfaltcsíkjának tartanak, ahol a versenyzők számára is élvezetes a futam, ezért nagy kár lenne az elvesztése. Ráadásul Adelaide egy utcai pálya, ami hatalmas veszéllyel rendelkezik a motoros számára, amennyiben nem alakítanak ki megfelelő kifutó területet, és bukótereket.

Azóta javában zajlik az idei szezon, ami szerencsére izgalmasan indult utcai pálya nélkül. Most a Francia Nagydíj előtti héten újabb utcai pályával kapcsolatos bombát robbantottak a MotoGP körül. A Liberty Media vezetője, Derek Chang szerint a Forma-1-es Miami logikus helyszíne lenne a motoros szériának amerikai terjeszkedéséhez. Jelenleg az USA-ban a texasi COTA-n versenyez a mezőny, ami az egyetlen futam az országban. Régebben ez másképpen volt, előfordult, hogy három futamot is megrendeztek Észak-Amerikában. Most, hogy a Liberty Media hasonló üzleti stratégiát követne a MotoGP esetében, mint az F1-nél, elképzelhető az újbóli növekedés.

„A MotoGP-t illetően úgy vélem, hogy a motoros sport szempontjából már eddig is tápláltuk ezt a piacot, és továbbra is táplálni fogjuk az Egyesült Államokat, mint az egyik fontos piacot. Ezért minden lehetséges utat megvizsgálunk, hogy itt bővítsük üzleti tevékenységünket. Ez időbe fog telni, ahogyan a Forma-1 esetében is így volt. De látjuk, hogy van rá igény, és itt is kialakul majd egy piac. Ami a megvalósítás módját illeti, egyértelműen érdekeltek vagyunk abban, hogy további versenyeket szervezzünk az Egyesült Államokban.” – kezdte a hétvégi F1-es Miami Nagydíj után.

A Forma-1 jelenleg három futamra ugrik át az USA-ba, a COTA-ra, Miamiba és Las Vegasba. Utóbbi kettőben közös, hogy utcai pálya, de amíg Las Vegas egy a közutaokon ideiglenesen felépített pálya, addig Miami csak parkolókat használ az NFL-ben szereplő Miami Dolphins stadionja körül. Ezáltal a floridai városban értelmesebb lenne futamot rendezni, amit Chang is hasonlóan vél.

„Miami logikus választásnak tűnik, mivel ott már található pálya. Sok dolgot kell még kidolgozni, legyen szó Miamiról vagy bármely más pályáról. Fő kérdés, hogy például alkalmas-e a MotoGP számára, milyen biztonsági szempontokat kell figyelembe venni, és hasonló kérdések, ahol eltérőek a követelmények a Forma-1-hez képest. Őszintén szólva ezek olyan beszélgetések, amelyeket Miamival és másokkal is le fogunk folytatni, hogy megpróbáljuk felmérni, melyek lennének a megfelelő helyszínek az amerikai terjeszkedéshez.” – nyilatkozta az esetleges Miamiban rendezett futamról.

Ami biztos, hogy a MotoGP is a jövőben rengeteg új jelentkezőt fog elbírálni, aminek néhány mostani helyszín láthatja kárát. Tavaly és idén huszonkét futamot rendeznek a bajnokságban, ami már sokaknak megterhelő, azonban nem lenne meglepő, hogy még több fordulót tartanak majd a közeljövőben.