Márquez visszatért, óriási bajban a Yamaha, a Ducatik továbbra is erősek – Ez volt a háromnapos maláj teszt

Silló BarnabásSilló Barnabás2026. 02. 05.
Alex Marquez
Fotó: Gold & Goose / Red Bull Content Pool

Nem telt unalmasan a szezon előtti tesztelés Malajziában.

Végérvényesen elkezdődött az szezon a MotoGP-ben, miután a múlt héten már a shakedown is lezajlott. A szintén Malajziában tartott háromnapos tesztelésen nem volt ott az egész mezőny, a márkák tesztpilótái, a mezőny újoncai, és a D koncessziós tartományba érkező gyártók versenyzői vehettek részt, azaz a Yamaha két csapata. Most kedden a rendes tesztelésen mindenki ott volt a mezőnyből, a sérülteket leszámítva.

Még az évkezdetkor edzésbalesetet szenvedett Fermín Aldeguer, aki combcsonttörés miatt hosszú időre partvonalon túlra szorul. A visszatérést egyelőre nem határozták meg, az egyszeres futamgyőztes állítása szerint az Amerikai, vagy a Brazil Nagydíjra térne vissza. A másik hiányzó Jorge Martín, aki a korábbi sérüléseiből keletkezett negatívumok miatt korrekciós műtéten esett át. 2024 világbajnoka ott volt a helyszínen, de színfalak mögött segítette az Apriliát, ahonnan távozóban.

Az első tesztnapon a regnáló világbajnok, Marc Márquez kapta a legnagyobb figyelmet, mivel most tért vissza MotoGP-motorral. Ismeretes, hogy a tavalyi Indonéz Nagydíj óta lábadozott sérüléséből, ami jelenlegi tempóját nézve nem igazán hatotta meg. Márquez 1:57:018-as kört futott a nap végén, amivel a nap leggyorsabb idejét érte el. A Ducatik bizakodóan kezdték a tesztet, mert a befejezéskor öt motorjuk is a top tízben volt.

A legjobb nem olasz márkával versenyző pilóta Maverick Viñales lett a harmadik helyen, a kedvesével szerződést hosszabbított Marco Bezzecchi pedig a második nem ducatis az ötödik helyen. A Hondának indult még jól a hét, miután Luca Marini a hatodik, Joan Mir a hetedik helyen végzett. lehető legrosszabban a Yamahának kezdődött az első igazán éles teszt. Nem elég, hogy Fabio Quartararo távozása egyértelműnek tűnik, az immár V4-es motorblokkal versenyző márka ékköve három kör után elesett és megsérült. Az egyszeres világbajnok ujjtörést szenvedett, aminek következtében hazautazott, hogy a szezonnyitóra felépüljön.


Az első nap végeredménye:


A japánokról szólt a második nap, ahol a Honda remekelt, a Yamaha a mélybe zuhant. Amíg 1:56:874-es idővel Mir megnyerte a második napot, a rivális márka műszaki gondok miatt egyáltalán nem teszteltek szerdán. Quartararo kiesése után is nagyobb gond keletkezett, mégpedig, hogy az előző napi technikai hiányosságokat nem tudták pótolni. A márkától szűkszavúan beszéltek a hibákról, de kiderült, hogy a V4-es blokkok nem bírták az iramot, ezért szinte bármikor eldurranhattak volna. Szerdán így Yamahák nélkül ment le a nap, azonban mégis sokat beszéltek róluk. A nap végén érkezett egy kis eső, ami megzavarta a tesztet, ezért a végeredmény kissé színes lett. Mirt a VR46 párosa, Franco Morbidelli és Fabio Di Giannantonio követte, akiket két KTM, Viñales és Pedro Acosta sorrendben. Marc Márquez csak a tizenötödik lett

A második nap végeredménye:


A zárónap szintén új győztest avatott a MotoGP, mert Álex Márquez végzett az élen, 1:56.402-vel. Másodikként Bezzecchi végzett, harmadikként ismét Di Giannantonio. A nap összesítésében ismét befért az öt Ducati a legjobb tízbe, csak a korábban említett Bezzecchi tudott belerondítani a sima sorrendbe. Ami még a Ducatikat illeti, elszenvedte első bukását Marc Márquez, de nem történt semmi komoly szerencsére.


Az utolsó napra visszatért a Yamaha, akiknek erősen kétséges volt a szereplésük. A legelőrébb Álex Rins végzett, a tizenkettedik helyen, náluk a problémamentes program teljesítése volt a cél.

A harmadik nap végeredménye:

Most a MotoGP egy kis pihenőre megy, két múlva február 21-én és 22-én Thaiföldön lesz tesztelés, amit már a szezonnyitó futam követ majd rá egy hétre.