Rossi tajtékzott a dühtől, amiért Biagginak megadatott az, ami neki nem

Vörös KamillaVörös Kamilla2024. 11. 25.
Rossi Biaggi
Fotó: MotoGP Media

Valentino Rossinak nem engedélyezte a Honda, hogy 2003 végén, a gyártóváltás előtt tesztelhesse a Yamahát. Jobbkeze, Uccio Salucci erre az időszakra emlékezett vissza.

A MotoGP-legenda Hondáról Yamahára váltása ma már történelem. Azonban az aranyszárnyasok nem könnyítették meg Rossi dolgát, aki meredten ült otthon és tajtékzott a dühtől, amiért rá sem nézhetett leendő motorjára.

„A HRC-nél töltött utolsó évében Vale már nem érezte jól magát” – mondta Uccio Salucci.

„Valójában kezdett elfáradni. Lassabb volt a motor, és már nem igazán volt kedve a versenyekre járni. Ezért mondtam neki, hogy változtatnunk kell. Úgy döntöttünk, hogy a Yamahához megyünk. A Honda nem adott engedélyt arra, hogy teszteljük az M1-et, amint vége a szezonnak. Abban az évben Biaggi az ellenkezőjét tette – a Yamahától a Hondához. Tény, hogy a teszteken Biaggi azonnal rekordidőket ment. Valét szétvetette az ideg, hiszen otthon ült a kanapén, nem tudta tesztelni az M1-et. Azt mondta nekem: ‘Azt hiszem, elszúrtuk’.”

Rossi ideje a Yamahán csak 2004 elején, Sepanban jött el.

„Három vagy négy kör után Vale bejött a garázsba, és azt mondta: ‘Meg tudjuk csinálni! Azt mondta mindenkinek a garázsban ‘srácok, van mit javítani, de ez a motor nem is olyan rossz’. Valentino szavai után néhány mérnök elájult! Mindannyian nevetni kezdtünk!”

Rossi megnyerte a 2004-es első futamot Dél-Afrikában, a debütálva a Yamahán, miután egy óriási csatát vívott Biaggival.

„Az FP2 végén azt mondta, hogy ‘itt nyerni fogunk’. Megnyerte a versenyt, és én készítettem azt a fotót, amin nevet a motorja mellett. Sokan úgy gondolják, hogy sírt akkor. Ehelyett nevetett. Az a győzelem felszabadulás volt. Az ezt követő versenyen azt mondta nekem, hogy ‘ne kövessük el a 2000-es hibát’. Higgyünk, mert meg akarta nyerni a bajnokságot”.

Rossi valóban megszerezte a bajnoki címet 2004-ben, az első évében a Yamahával.