A suzukai Spoon-kanyarban Oliver Bearman 50G-s becsapódása nemcsak a Haas autóját törte össze, hanem fokozta a repedéseket az F1 PR-pajzsán is. A Liberty Media (a liberty szabadságot jelent), az F1 tulajdonosa előszeretettel kommunikálja mekkora sikereket ér el a sport: egyrészt gazdaságilag, másrészt a rajongótábor bővítése terén.
Nem reklámozzák azonban, hogy mindennek van egy erősen kontraproduktív oldala is, sok az elégedetlenkedő – immáron versenyzők is. Az elmúlt hónap információi alapján ráadásul olyannyira nem tűrik meg a kritikát, hogy még a rajongók kritikus kommentjeit is elrejtik, vagy törlik a közösségi oldalaikról.
1. Kritika = Spam?
Az elmúlt hónapban az F1 hivatalos közösségi felületein egy eddig nem igazán tapasztalt jelenség ütötte fel a fejét. Egyre több szurkoló tapasztalja, hogy a technikai szabályokat, a motorhangot vagy a versenyek „mesterséges” jellegét érintő, egyébként kulturált véleményeiket az F1 elrejti. Vagyis csak az látja, aki írta, és esetleg az ő saját ismerősei. Mások viszont nem. Így fenntartva azt a látszatot, hogy a közönség mindennek örül.
A GrandPrix247 beszámolója szerint X-en (korábban Twitter) például a kritikus kommentek 60%-a eltűnik.
Ez a gyakorlat szembemegy az F1 etikájával. A sportág ereje mindig is a rajongói bázis szenvedélyében és őszinte visszajelzéseiben rejlett. A Liberty Media, és/vagy az F1 azonban egyre több feltételezés szerint AI-szűrőkkel próbálja „tisztára mosni” a narratívát, éppen a sportág hitelességét ássa alá.
Hogyan lehetséges ez?
Az FIA és több F1-es csapat korábban már partnerségre lépett az Arwen AI nevű céggel. A cél az volt, hogy automatikusan szűrni tudják az online abúzust, a rasszizmust és a gyűlöletbeszédet. De ahogy szűrhetnek erre, szűrhetnek másra is. Például a nem tetsző véleményeket. Elég ehhez a szűrendő kulcsszavak közé megadni azokat, amelyek a leggyakrabban szerepelnek a kritikákban.
2. Kényszerített pozitivitás
Többeknek feltűnt azonban, hogy nem csak a közösségi médiát, hanem a közvetítéseket is manipulálni kezdték.
Sok kritikus szerint az F1 TV kommentátorai talán utasításba is kapták, hogy mindenáron pozitív színben tüntessék fel az eseményeket. A magyar közvetítésben szerencsére ez nem jelentkezik.
Azonban a sportág vezetése „művi” versenyek után is az előzési számok javulásával büszkélkedik, miközben a nézők szerint a valóság nem ezt tükrözi.
A videós összefoglalókat is úgy vágják meg, hogy elfedjék a szabályváltozások negatív hatásait, illetve ami sokaknak a legjobban fáj, hogy a kellemetlen látvány elkerülése érdekében már a pole-pozíciós kört sem mutatták meg egyben a közvetítésben, holott az „hagyomány”.
3. Hihetünk a számoknak?
A 2025 közepén publikált Global Fan Survey szerint a rajongók 90%-a „érzelmileg elkötelezett” és elégedett. Azonban ezt vagy elhisszük, vagy nem. Egyrészt nem biztos, hogy kellően széleskörű rajongótábor töltötte ezt ki. Már csak azért is, mert emlékeim szerint a kitöltésre csak az F1.com-ra regisztrált felhasználóknak volt lehetősége. Ezt pedig nagyobb arányban teszik/tették meg a „frissebb” rajongók. Továbbá a kommentrejtegetés okán mi a garancia arra, hogy a kérdőív elemzése során megfelelően figyelembe vették az esetleges kritikákat?
A tendencia és a tapasztalat sajnos az, hogy a rajongók véleményét csak addig kérik ki, amíg az az eladhatóságot támogatja – ha a válasz kényelmetlen, a rendszer egyszerűen ignorálja azt.
4. Gazdasági száguldás
Nézzük meg a számokat, amelyek a sportág irányváltását mozgatják. A Liberty Media F1-es (FWONK) tőzsdei menetelése a Covid óta tankönyvbe illő, de a csúcspont közelségét jelzi:
| Időszak | Árfolyam (kb.) | Megjegyzés |
| 2020. március (Covid) | $20 – $25 | Mélypont a Covid idején |
| 2023. november | $60 – $65 | A Las Vegas-i GP és a Drive to Survive hatása. |
| 2025. december | $95 – $100 | Rekordnézettség |
| 2026. március | $81 – $90 | A 2026-os szabályok körüli bizonytalanság visszaesést hozott. |
A versenynaptár gyakorlatilag elérte a maximális méretét, miközben a fő bevételi források – különösen a rendezési díjak és közvetítési jogok – növekedése hosszabb távon korlátokba ütközhet. Mindemellett az iparági trendek is arra utalhatnak, hogy a Forma–1 bevételnövekedési görbéje közelíthet a csúcspontjához.
A Business Insider adatai szerint a Liberty Media F1-es szekrotának adósságállománya egyetlen év alatt több mint 50%-kal nőtt – noha ebben közrejátszik a MotoGP megvásárlása is –, miközben a bevételnövekedés üteme a korábbi töredékére lassult. Amikor a hitelek nőnek, a növekedés pedig lassul, a logika szerint a tulajdonosok már nem az építkezésen, hanem a minél jövedelmezőbb kiszálláson gondolkodnak.
Hogy miért is beszélünk hitelekről az F1 kapcsán, miközben rekordbevételeik vannak, EBBEN a cikkemben olvashatsz.
5. Csomagajánlat
És erősödnek azok a pletykák is, melyek szerint a Liberty Media a „kiszállási stratégiát” készíti elő. Ha a Liberty eléri a pénzügyi növekedés maximumát (amit valószínűleg mostanság van, vagy esetleg már túl is vagyunk rajta), várhatóan túladnak a sportágon, mielőtt elkezdődne a görbe lefelé tartani.
Ezt erősítheti a MotoGP megvásárlása is, amivel már egy igazi „package deal”, jöhet létre.
A Liberty 2024 áprilisában jelentette be a MotoGP anyavállalatának, a Dornának a felvásárlását. A cél egyeduralkodóvá válni a globális motorsportok piacán.
A matek: Ha az F1 önmagában ér 18-20 milliárd dollárt, és hozzácsapják a MotoGP-t (amit 4,5 milliárdért vettek, de a Liberty-módszerrel hamar 6-7 milliárdos értéket lehet belőle kreálni), akkor a teljes csomag értéke már 25-30 milliárd dollár környékére ugrik.
A BlackBook Motorsport elemzései szerint a szaúdi Public Investment Fund (PIF) ajánlata továbbra is az asztalon van,a mely már így is 20 milliárd dollár feletti összeget kínálna.
Mint az látható, a Forma–1 ma már nem csak technikai sport, hanem egy tőzsdén jegyzett szórakoztatóipari termék.






