Sam Lowes a tavalyi debütáló Magyar Nagydíjon két alkalommal is dobogóra tudott állni, az elmúlt hétvégén pedig Assenben is stabil dobogós helyeket szállított. Ezek után szerkesztőségünk részéről adta magát a kérdés, hogyan látja az esélyeit idén Magyarországon.
Sam Lowes nem rejtette véka alá, mennyire pozitívan élte meg az első hétvégét a Balaton Parkban: „A tavalyi év nagyon kellemes volt, remek tapasztalat volt itt versenyezni. Először tesztelni jöttem, aztán jött a versenyhétvége, és összességében nagyon jó emlékeim vannak, ezért izgatottan várom az idei versenyeket.”
A várakozásokat illetően már árnyaltabban fogalmazott, amikor szóba került, hogy akár itt jöhet-e el az áttörés. „Lehet, hogy itt jön el az első győzelem, de majd meglátjuk. Az biztos, hogy a Ducati idén nagyon erős, ugyanakkor ezen a pályán szerintem kiegyenlítettebb lesz a mezőny. A BMW és a Yamaha is gyors lehet, ahogy tavaly is.” A hétvége technikai részleteire is kitért: „A gumiválasztás most elég lágy, ami több versenyzőnek segíthet a tempóban.” Saját formáját illetően pedig hozzátette: „Assenben volt egy jó hétvégém, és úgy érzem, tavalyhoz képest javult a motorozásom, szóval készen állok.”
A körülmények változása is fontos tényező, hiszen a tavalyi forróság után most jóval barátságosabb időjárás várható. Lowes szerint ez a tempóra is hatással lesz: „Most valamivel hűvösebb lesz, még ha a hétvégére egy kicsit melegszik is az idő, de biztosan nem lesz olyan, mint tavaly. Valószínűleg gyorsabbak leszünk, és a köridők is javulni fognak.” A pálya karakterére utalva megjegyezte: „Tavaly lenyűgözött a tapadás még a hőségben is, most pedig a hűvösebb aszfalttal és a lágyabb gumikkal valószínűleg többen lesznek igazán gyorsak.”
A közelmúlt eredményeire rátérve konkrétabban is beszélt a formájáról: „Assen jól sikerült, Portimãóban viszont a Phillip Island-i sérülésem még visszafogott” – mondta, majd egyértelművé tette a céljait: „Fejlődnöm kell, előre kell lépnem. De ha vannak jó versenyeid, az önbizalmat ad. Szóval igen, javulni akarok, velük akarok küzdeni és versenyeket nyerni – ez a cél. Szerintem van néhány jó pálya számomra a közeljövőben, beleértve ezt is, szóval próbálkozunk tovább.”
A tavalyi kaotikus rajt felidézése sem változtatott a nyugodt hangvételen: „Ez bárhol, bármikor megtörténhet. Ami akkor történt, az nem a pálya miatt volt, egyszerűen két versenyző összeakadt. Nem aggódom emiatt. Megtörténhet, de ha megtörténik, az nem a pálya miatt lesz, hanem a versenyzés hevében. Úgyhogy nem aggódom.”
A pályát érő kritikák kapcsán már határozottabban fogalmazott: „Szerintem egyes versenyzők mindent kritizálnak. A végén pedig… ha nem akarnak itt versenyezni, semmi gond, kevesebb versenyzőt kell legyőznöm. Néha az emberek túl sokat beszélnek. Én örülök, hogy itt lehetek, büszke vagyok, hogy Magyarországon versenyezhetek, ami tavaly új ország volt számomra. A pálya más, mint a többi, szűk, de így is sok az előzési pont. Vannak síkánok, de síkán minden pályán van, ahol versenyzünk. Igen, itt több van belőlük, de ez nem jelent különbséget. Különösen a Superbike számára szerintem ez egy nagyszerű pálya.”
A részletekre áttérve egy konkrét szakaszt is kiemelt: „Talán az utolsó rész, az utolsó sikán előtti féktáv a kedvencem. Tavaly többször próbáltam ott előzni, nem sok sikerrel. Ezen a héten is sokat gondolkodtam rajta, hogyan tudnám ott jobban megállítani a motort. A pályán rengeteg pont van, ahol gyors lehetsz, de nagyon okosnak kell lenned, és nem szabad túlnyomnod. Ez egy olyan pálya, ahol nagyon kell koncentrálni, és szerintem ez az egyik oka, amiért annyira szeretem.”
A végén a pályán kívüli élmények is szóba kerültek, ahol ismét visszakanyarodott a tavalyi tapasztalatokhoz: „Tavaly alig volt időm körülnézni, pedig nagyon jó volt itt lenni. Jó lenne többet látni Magyarországból, de nem tudom, most belefér-e, mert lehet, hogy már vasárnap este vagy hétfő reggel továbbindulok. De ez egy olyan ország, ami tetszik, tavaly is nagyon szerettem itt lenni, és szeretnék többet látni belőle.”






