Természetesen ki alatt tört meg az elektromos Opel GSE prototípus raliautó?

Igen, az Opel Magyarország és a partnerük meghívott minket is a GSE Rally Cup autójának a sajtóbemutatójára, ahol mi is átélhettük az elektromos murván autózás megdöbbentő élményét. Ahogy az sejthető már a címből is, nem volt épp zökkenőmentes a dolog.
Személyes kapcsolatom a márkával elég régre nyúlik. Még anyám dolgozott a 90-es évek elején Szentgotthárdon az Opel gyárban a vezér titkárnőjeként, így nem csoda, ha már a kezdetek kezdetén is ott voltam például az egyik legendás Opel Astra futamon a hőskorból a Hungaroringen. A márka akkor motorsport szinten is nagyon jó korszakában volt. A DTM-ben is ott szaladgált a Calibra, amelyet még ma is szemrebbenés nélkül elfogadnék, ha nem valami leharcolt állapotú. Az Opel aztán üzletpolitikai okokból borzasztóan eltávolodott ebből az állapotából, pedig bizony ők voltak azok, akik a II. világháború előtt még rakétahajtású versenyautóval is kísértették a halált. Láthatóan azonban most már új szelek fújnak, a globális marketing stratégiájuk új irányt vett.
Jó tíz éve még Claudia Schiffer volt a márka nagykövetasszonya, és ugyan maradtak kicsit a csajosabb vonalon, de Sophia Flörsch már az Opel GEN4-es Formula E autóját teszteli. Emellett viszont a márka érdekes, és komoly vállalása kupasorozatként az, hogy elektromos raliautókat állítanak elő, és versenyeztetik őket. Bevallom, a szakág távoli csodálója vagyok. Eddig egyszer ültem be az anyósülésbe egy tereprali autóval, majd egy Rally3-as autóval is mentünk pár kört pár éve. Elektromos közúti autókkal viszont pont jó pár éve egy Ampera volt az, amelyikkel volt szerencsém menni. Királyszentistván ralikrossz pályáján viszont ötvözhettem ezt az élményt.
A magyarországi képviselet, tényleg példátlan módon kitett magáért. Elvihettük próbaútra az új Opel Mokka GSe-t, (új, feltűnő és menő matricázással) az új Astra ST-t, és a Grandland elektromos változatát. Lehetett szimulátorozni is, de valójában mindenki arra volt kíváncsi, milyen beülni Manfred Stohl, osztrák autóversenyző mellé. Neki már az édesapja, Rudi is volt az Audi gyári pilótája is. Legutóbb versenykörülmények között, nem is messze innen, a Veszprém Rallye-n indult. Nos, emberünk megörült nekem, mert kellő német tudással bírok. Olyannyira otthon érezte magát, hogy az ebédnél például mellém ült. Meg is vitattuk például, hogy miért nem vette meg a Rábaringet (helyette Parndorfban van tesztpályája, igen, az Outlettől nem messze.), és mi a véleménye az épített pályáinkról, hiszen olykor pályaautózik is.
Eljött végre az én időm, és ilyen sem volt még, hogy nem saját stábbal kell bíbelődni. Az Opel bizony minden „navigátort” körbekamerázott, és profi kisfilmet vágtak össze, kvázi helyettünk. Hatalmas plusz pont az ötletért, és a kivitelezésért Rosta Gergelynek, és csapatának.
Nos, akkor jöjjön a „bűnöm”. Először is, fontos momentum, hogy friss Michelin gumikat kaptunk, így nyilván úgy voltunk vele, hogy tapadás, az lesz. Én meg miközben elindultunk már a startvonalhoz, nyilván motiváltam Manfrédot, hogy minden adott, és az utas sem fél, mert bizony, vitték őt már a DTM-es Mercivel is amikor az még a csúcson volt, és aggodalomra nincs ok, bírom a sebességet. Ezen instrukciók fényében lódultunk neki az FIA ERC pályájának.
Tényleg hamar elszabadultak a kilowattok, de egyáltalán nem tűnt oly hajmeresztőnek a dolog, mint lett az a vége. Esküszöm, egy Tesla 0-100-ig jobban és hamar felkavar a közúton, itt az élmény gyors, de „smooth” volt valahogy. Nem tudom, hogy ez Manfred, vagy az Opel érdeme, mindenesetre teljesen nyugodtan tudtunk csacsogni tovább. Na, ezt szakította meg először egy komolyabb drift az egyik kanyarban. Az elektromos változatban olyan hangja volt a felcsapódó kavicsoknak, mintha épp sortűz alá vettek volna minket. Ez sem zökkentette ki az osztrák-magyar párost, haladtunk szélsebesen tovább. Egészen az ugratóig.
A baj végül itt történt, mert Stohl úr is ráérzett a dologra, és jobban megküldte és dobbantotta az autót, az meg pont az én oldalamon landolt, majd csattant valami, ő pedig egyből integetett, hogy akadt némi probléma. Onnan már gyök2-vel érkeztünk vissza a szervizkamion elé, ahol aztán a fél magyar média kénytelen volt segíteni visszatolni az autót, és kiderült, hogy féltengely, az bizony kapott, így Kaputt. A videó azért is profi, mert ezen drámából semmi se látszik, így el kell hinnetek. Ráadásul annyira prototípus autó volt ez az Opel, hogy Ausztriába kellett menni tartalék alkatrészért, a tartalék másik Mokka GSe féltengelyével nem volt kompatibilis. Nagyobb dráma szerencsére nem történt, remélem, nem volt túl drága az Opelnek, az élmény nekem pedig megfizethetetlen volt.
Köszönjük Opel Magyarország, illetve a további szervezőknek, a bátorságpróbát kiálltuk, így teljesen készen állok a kétüléses Formula E autó élményére is. (Ha beleférek. :() 😀









