A Honda kamerás vizsgálata súlyos problémát tárhatott fel az Aston Martinnál

Tajthi AndreaTajthi Andrea2026. 02. 18.
Aston Martin box
Fotó: Zak Mauger/LAT Images/Aston Martin F1 Team

A Forma–1-es új éra kezdetén a szezon előtti tesztek még fontosabbak, mint máskor. A figyelem még inkább a megbízhatóságra és a kezdeti teljesítményre koncentrálódik.

Bernie Collins, az Aston Martin korábbi stratégiai mérnöke rávilágított egy különös momentumra, amely meghatározhatja a csapat szezonkezdetét: a Honda mérnökei látványos alapossággal vizsgálták meg az autó bizonyos elemeit.

A szakértő szerint ez a szokatlanul beható „kamerás ellenőrzés” arra utalhat, hogy a Honda – az Aston Martin 2026-os motorpartnere – valamilyen káros folyamatot vagy konstrukciós hibát azonosított.

Collins úgy véli, az ilyen típusú mélyreható vizsgálatok ritkák a tesztelés korai fázisában, kivéve, ha komoly gyanú merül fel egy alkatrész meghibásodásával vagy az aerodinamikai és hűtési hatékonysággal kapcsolatban.

„Nos, van egy elméletem – több is, mint egy egyszerű megérzés” – idézi Collinst az f1oversteer.com.

„Épp az Aston Martin előtt álltunk, és egy kicsit körülnéztünk, de amint ezt tettük, behúzták előttünk a paravánokat, hogy teljesen elzárják a látványt.”

„A megfigyeléseim alapján úgy gondolom, az történt az Astonnál, hogy egy endoszkópot vezettek be a motor hátuljánál.”

„Szóval a Honda szerelői és mérnökei egy apró kamerát használtak, hogy benézzenek a motor belsejébe, és lássák, mi zajlik ott. Szerintem valami egészen káros dolgot találtak.”

„Úgy tűnik, elég hosszú időre leállíthatja az autót, ha belső problémát találnak a motorban. Ahogy a képernyőt nézték, volt egy kis tanácskozás a garázsban ezzel kapcsolatban, aztán behúzták a paravánokat. Úgy vélem, ez jelentősen korlátozni fogja a körözésüket, hiszen épp most láttuk, ahogy a mérnökök is lejönnek a bokszutcafalról és bemennek a garázsba” – mondta Collins ma délelőtt 9-kor az F1 TV közvetítésében.