„Keményen dolgozunk” – üzeni a Honda

Tajthi AndreaTajthi Andrea2026. 02. 17.
Honda x Aston Martin F1 PU launch
Fotó: Honda Motor Europe Ltd

A 2026-os Forma-1-es korszakváltás az Aston Martin számára nem indult zökkenőmentesen: az első bahreini tesztek során az AMR26 mindössze 206 kört teljesített. Miközben a Honda elismeri a lemaradást, a háttérben Adrian Newey szűkre szabott karosszéria-kialakítása és a motor integrációs nehézségei állhatnak. Shintaro Orihara, a Honda főmérnöke szerint azonban a kevés megtett kilométer ellenére is értékes adatokat gyűjtöttek már a szezonnyitó előtt.

A korai kudarcok ellenére azonban a Honda ragaszkodik ahhoz, hogy a csapat jó úton halad előre, és értékes folyamatosan fontos információkat gyűjt a teljesítmény javítása érdekében.

Az Aston AMR26-osa három nap alatt csak 206 kört teljesített Bahreinben. Úgy tudni, hogy a problémák egy adatelemzési rendellenességgel és a motor túlmelegedésével kapcsolatos aggodalmakkal álltak összefüggésben, amelyek valószínűleg Adrian Newey szűk karosszéria-kialakításának tudhatók be.

Shintaro Orihara, a Honda pálya melletti általános igazgatója és főmérnöke szerint azonban még korai lenne negatívan megítélni a teljesítményt.

„Az első, három napos bahreini tesztelés nagyon hasznos volt számunkra és az Aston Martin Aramco Formula One Teammel való partnerségünk számára, mivel összesen 206 kört teljesítettünk – nyilatkozta Orihara.

„Jó alkalom volt, hogy sokat tanuljunk magáról a hajtásegység-csomagról és annak a karosszériába való integrálásáról. Az új szabályozás nagy változást jelent, nemcsak az autó vezetési módját, hanem az energia feltöltésének és felhasználásának módját illetően is, egy kör alatt.”

„A csapattal és a versenyzőkkel együtt új módszerek megalkotásán dolgoztunk az energiagazdálkodás terén.”

„Természetesen több kört szerettünk volna futni, de nem szabad elfelejtenünk, hogy ez az első hivatalos tesztünk a csapattal, így mindannyian sokat tanultunk az új együttműködésünkből” – magyarázta.

A japán mérnök elismerte, hogy még hosszú út áll előttük, de hangsúlyozta, hogy mindent megtesznek az előrelépés érdekében.

„Biztos, hogy még sok munkánk van a HRC Sakura F1 K+F központjában és itt a pályán is” – mondta.

„Tudjuk, hol kell javulnunk a csapattal együtt, és higgyék el, keményen dolgozunk! Természetesen fel kell zárkóznunk a teljes tesztprogramban, de a múlt héten jelentős mennyiségű adatot és fontos tanulságokat szereztünk.”

Még három napnyi tesztelés van hátra a szezonnyitó versenyhétvége előtt.