Alonso reméli, hogy az Aston Martin még másodperceket nyerhet Melbourne előtt

Vámosi PéterVámosi Péter2026. 02. 16.
Fernando Alonso
Fotó: Joe Portlock/Getty Images/Aston Martin F1 Team

Fernando Alonso szerint az Aston Martin másodperceket nyerhet a második bahreini teszten, miután csapattársa, Lance Stroll kijelentette, hogy a silverstone-i istálló négy másodperccel lemaradt a tempótól.

Az Aston 2026-os éve nem indult rózsásan – miután éppen csak eljutottak a barcelonai shakedownra. A csapat megbízhatósági problémákkal küzdött az első teszthéten Sakhírban is. Három nap alatt csak 206 kört tudtak teljesíteni, kevesebbet, mint a Williams, akik egyáltalán nem vettek részt a barcelonai bejáratáson.

Annak ellenére, hogy az Adrian Newey által tervezett, Honda motorral hajtott AMR26-ot hozták Bahreinbe, a britek nem tudtak jó időket felmutatni. Stroll és Alonso legjobb köridejei a 21. és 22. helyre voltak elégségesek. A teljesítmény és a megbízhatóság hiánya miatt Alonso arra a következtetésre jutott, hogy alakulata egyértelműen „hátrányban van”.

Ennek ellenére a kétszeres világbajnok reménykedett abban, hogy az Aston Martin az újabb bahreini tesztelésen másodperceket tud majd lefaragni az időből. Amikor megkérdezték, egyetért-e Stroll értékelésével, azt felelte, hogy egy bizonyos körben elkövetett hibája ellenére is nyolc tizedet tudott javítani:

„Szerintem Lance azért mondta ezt, mert Barcelonában 4,5 másodperccel voltunk lemaradva, az első két napon pedig 4,5 vagy 5 másodperccel. Úgy tűnik, ez maradt a tendencia az elmúlt három napban. Ugyanakkor tegnap volt egy köröm, amikor a 4. kanyarban kicsúsztam, és attól a ponttól a célvonalig nyolc tizedmásodperccel javítottam. Ez most azt mutatja, hogy hány hiba van minden körben, amit jelenleg teljesítünk. Vannak olyan körök, amelyekben egy beállítás megváltoztatásával nyolc tizedet javulunk vagy romlunk. Tehát nem arról van szó, hogy két tizedet kell még megtalálnunk, amikor optimalizálunk. Talán másodperceket nyerünk, amikor mindent kiélezünk. Reméljük, hogy jövő héten már jobb képet kapunk.”

Az Aston Martin problémái ellenére Alonso gondolt arra is, hogy támogassa az új csapatfőnököt, Adrian Newey-t. Az ő aerodinamikai csomagja a legkevésbé sem aggasztja a spanyolt:

„A hajtásegységeknél ez egy kicsit nehezebb, mert még nem értjük teljesen a szabályokat és azt, hogy mire is van szükség, de az autóval kapcsolatban nincs kérdés. Adrian több mint 30 éve uralja ezt a sportot, nem fogja egy év alatt mindezt elfelejteni. Nem tudom, hol tartunk most a karosszéria és a tapadás tekintetében, de még ha most nem is vagyunk 100%-osak, hamarosan azok leszünk, mert minden problémát megoldunk a motorral kapcsolatban is.”

Annak ellenére, hogy optimista az Aston Martin végső sikerét illetően, Alonso kevésbé volt elégedett a Forma-1 új 2026-os szabályaival, sőt azt is állította, hogy egy séf is vezethetné az új, lassabb generációs autókat Bahreinben.