A legnagyobb titokban raliteszten vett részt egy F1-es versenyző!

Tajthi AndreaTajthi Andrea2024. 08. 14.
Kalle Rovanperä, rali, F1
Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

(A nyitókép csak illusztráció, azon Kalle Rovanperä látható.)

Egy meg nem nevezett F1 2024-es pilóta a legnagyobb titokban raliautóval tesztelt. Ez pedig akár az F1-es átigazolási piacra is nagy hatással lehet. 

Az újságíró, egykori F1-es csapatmenedzser Peter Windsor számolt be róla, hogy egy meg nem nevezett versenyző raliteszteken vett részt és lenyűgöző teljesítményt nyújtott. Nem fedte fel a versenyző kilétér, de annyit elárult, hogy nem Max Verstappenről van szó.

„Tudok egy Forma-1-es versenyzőről, aki a közelmúltban raliteszteken vett részt – nem Max Verstappen – komoly titokban” – mondta Windsor.

„Soha nem fedném fel ezt a titkot azzal, hogy elárulom, ki az, de jó volt és jól teljesített.”

Nem tudni tehát, hogy ki az a versenyző, akire Windsor uta. Ami viszont ismert, hogy a finn Valtteri Bottas például szereti a ralizást és indult is már raliversenyen. 2025-re pedig még nincs versenyzői ülése az F1-ben, vagy legalábbis nem jelentették még be.

Windsor kitért Kimi Räikkönen WRC-ben eltöltött időszakára is, és azt állította, hogy a 2007-es F1-es világbajnok nehezen alkalmazkodott a navigátor és az itiner használatához.

„Vic Elford az a kiemelkedő Forma-1-es pilóta, aki a raliban is briliáns volt. Stirling Moss is. Jim Clark, azt hiszem, a másik. Szóval három nagyon-nagyon jó versenyző a 60-as évekből.”

„A közelmúltban Kimi nyilvánvalóan a Forma-1-ből a raliba ment – és más dolgokba is -, majd visszatért a Forma-1-be.”

„Mindkét alkalommal jól teljesített a Forma-1-ben, de a raliban nem ment olyan jól. De azt hiszem, ez Kimi sajátja volt – egyszerűen nem akart túl sokat hallgatni a navigátorra.”

„Olyan volt, ahogy a Forma-1-ben szokta mondani: ‘Csak hadd üljek be, hogy vezessem az autót’.”

„De ez nem működik a raliban, mert még ha elképesztően előrelátó is vagy és jók a megérzéseid, akkor is hallgatod azokat az itinereket, amiket kifejezetten a navigátorral írtál.”

A fordított érdeklődés sem lehetetlen. Sebastien Loeb WRC-legenda például a Red Bull kötelékében kis híján indulhatott a Toro Rossóval a 2009-es Abu Dhabi Nagydíjon. A Loeb F1-es szuperlicenszének megtagadásáról szóló döntés annak ellenére született, hogy a francia lenyűgöző teljesítményt nyújtott a Red Bull F1-es tesztjein Silverstone-ban és Barcelonában. Loeb ráadásul fontolgatta, hogy teljes F1-es szezont teljesítene.

„Szégyen volt számomra, hogy a Forma-1 nem fogadta be Sebastien Loeböt, amikor készen állt arra, hogy a raliból a pályaautózásra váltson” – mondta Windsor.

„Nem kapott szuperlicencet, és ezután elvesztette az érdeklődését. Nagy kár, mert szerintem abszolút szuper lett volna.”

„Nincs kétségem afelől, hogy Thierry Neuville, ha a karrierje másképp alakul, és ha az F3-ba és az F2-be kerül, akkor ott lenne a Forma-1-ben.”

„Egy jó csapatban nagydíjakat nyerne. Szerintem ennyire jó.”