A McLaren is átveszi a Ferrari és a Red Bull idei okosságát

Zak Brown utalt rá, hogy a McLaren lehet a következő csapat, amely bevetheti az úgynevezett „Macarena” forgó hátsó szárnyat, miután a bajnokcsapat értékelése szerint a Ferrari és a Red Bull konstrukciói „előnyösnek” bizonyultak.
A Ferrari februárban, a szezon előtti tesztelésen keltette fel a figyelmet azzal, hogy rövid ideig egy rendkívül innovatív hátsó szárnyat használt. Miután Kínában a szabadedzésen újra csak rövid ideig mutatkozott be, a hátsó szárnyat a közelmúltbeli Miami Nagydíjon használták először egy teljes versenyhétvégén. Floridában a Red Bull is bemutatta saját „Macarena” hátsó szárnyát, amely az RB22 jelentős frissítési csomagjának a része.
Az új idény kihívásokkal teli kezdete után a Red Bull sokkal jobb hétvégét zárt Miamiban. Max Verstappen ráadásul az első sorból indult a rajtrácson. A McLaren is az év eddigi legmeggyőzőbb teljesítményét nyújtotta ugyanitt. Jelentős frissítést hajtottak végre az MCL40-en: Lando Norris és Oscar Piastri a második, illetve a harmadik helyen ért célba.
A PlanetF1.com februárban hozta nyilvánosságra, hogy több rivális csapat fontolóra vette egy forgó, aktív aerodinamikai hátsó szárny kifejlesztését 2026-ra. Azonban végül úgy döntöttek, hogy másra fordítják az erőforrásokat a lehetséges hátrányok miatt. Ezek közé tartozik egy rövid, vitorlaszerű hatás a nyitás és zárás során, ami ráadásul hosszabb ideig tart, mint egy hagyományosabb, DRS-stílusú hátsó szárny esetében. Mivel azonban a Ferrari és a Red Bull Miamiban jó eredményekkel optimalizálta a hátsó szárny kialakítását, Brown elárulta, hogy a McLaren is kifejlesztheti a saját változatát. Arra a kérdésre, hogy a McLaren alaposan megvizsgálta-e a másutt használt forgó hátsó szárnyakat, Brown a Sky F1-nek így felelt:
„Persze! Ahogy el lehet képzelni, mindegyik csapat figyeli, mit csinál a másik. Okos megoldás, és úgy látjuk, hogy előnyös lehet, ezért nem lep meg, hogy már egy másik csapat is használja.”
Mivel a Red Bull és a McLaren az elmúlt hetekben hatalmas lépéseket tettek előre, hogy felzárkózzanak a Mercedeshez és a Ferrarihoz az élmezőnyben, Brown úgy véli, nem sokára a teljes mezőny felzárkózik 2026-ban. A Red Bull miami eredményeit így látja:
„Egész hétvégén gyorsak voltak, tehát remek fejlesztéseket hajtottak végre az autóikon. Nyilvánvalóan ott van a Ferrari, illetve a Mercedes, így megvan a legjobb négyes. Ha megnézzük a köridőket Ausztráliához képest, a komplett mezőny kezd összeállni. Szóval szerintem nemsokára visszatérünk oda, ahol voltunk, egy igen versenyképes, szoros rajtrácsra.”
A McLaren jól felállt a szezon kiábrándító kezdetéből, amikor Norris és Piastri egyaránt kiesett a sanghaji Kínai Nagydíjról. A wokingiak jelenleg a harmadik helyen állnak a konstruktőrök bajnokságában. 16 ponttal maradnak le a Ferraritól és 86 ponttal a domináns Mercedes-csapattól. Norris a jobban szereplő McLaren-pilóta a pilóták bajnokságában az első négy futam után. 49 ponttal marad el a bajnokság éllovasától, Kimi Antonellitől.









