A PETA intézkedések szigorítását követeli az F1-es Kanadai Nagydíjon a mormoták védelmében

Tajthi AndreaTajthi Andrea2026. 05. 24.
Alexander Albon, Williams 2026, Kanada
Fotó: Minas Panagiotakis/Getty Images/Williams F1 Team

Az állatvédő szervezet, a PETA arra szólította fel a Forma–1-es Kanadai Nagydíj szervezőit, hogy fejlesszék a vadon élő állatokat távoltartó rendszereiket, miután Alex Albon és Pierre Gasly is elütött egy mormotát.

A Williams versenyzője, Albon a Circuit Gilles Villeneuve pálya 7-es kanyarjában szenvedett balesetet a pénteki egyetlen szabadedzésen, miután sajnálatos módon eltalált egy állatot. Az Albon autójában keletkezett károk olyan jelentősek voltak, hogy a pilóta nem tudott részt venni a sprintkvalifikáción.

Montréal és az F1-es pályának otthont adó Île Notre-Dame sziget híres a mormotapopulációjáról. Ezek a kisemlősök komoly veszélyt jelentenek a Forma–1-re, és a versenyhétvégék során az évek alatt sajnálatos módon rendszeresen áldozatul estek a száguldásnak – annak ellenére is, hogy a Kanadai Nagydíj szervezői a tőlük telhető legjobban igyekeznek távol tartani őket a pályától.

A PETA szerint azonban többet kell tenni a helyi vadvilág megóvásáért.

„Alex Albon döntése, hogy elrántotta a kormányt, megpróbálva elkerülni a pályán lévő mormotát, győztessé teszi őt” – nyilatkozta a PETA alapítója, Ingrid Newkirk egy közleményben. „Bátorságról és együttérzésről is tanúbizonyságot téve hozott meg egy másodperc tört része alatti döntést, hogy értékelje egy sebezhető állat életét, és ez helyet biztosít számára a PETA dobogóján.”

„Más fajok nem értik a versenypályákat vagy a gyorsan mozgó autókat – ők csupán élni próbálják az életüket. A PETA reméli, hogy ez az incidens arra készteti a szervezőket, hogy erősebb elrettentő intézkedéseket vezessenek be az ezen területeket otthonuknak tekintő állatok és maguk a versenyzők védelmében.”

A Williams csapatfőnöke, James Vowles elárulta, hogy Albont nagyon elszomorította az eset, tekintve hogy a versenyző és családja nagy állatbarátok.

„A kezdeti reakciója nyilvánvalóan a frusztráció, mert gyors volt, Carlos (Sainz) előtt járt, és a tempója jónak tűnt – és szüksége van erre a szabadedzésre. Ezeken a sprint hétvégéken 60 perced van, ennyi az egész, és több mint a felét elveszíteni frusztráló” – mondta Vowles a Sky Sports F1-nek.

„Visszatérve a garázsba már inkább az édesanyja miatt aggódott, aki gyaníthatóan azt fogja szorgalmazni, hogy fizessen egy mormotacsalád örökbefogadásáért, mert ez a következménye ennek.”