A Red Bull és a Racing Bulls, valamint talán a Mercedes kapcsán is vizsgálódik az FIA

Tajthi AndreaTajthi Andrea2026. 05. 11.
Isack Hadjar (Red Bull Racing), Arvid Lindblad (Racing Bulls), F1 2026
Fotó: Clive Mason// Getty Images / Red Bull Content Pool

Mohammed Ben Sulayem, az FIA elnöke megerősítette, hogy a motorsport irányító testülete vizsgálja a Forma–1-ben a több csapatot tulajdonló tulajdonosokkal kapcsolatos vitát.

A Red Bull az F1-ben eltöltött két évtized alatt két csapatot is tulajdonolt és tulajdonol ma is. Ezek függetlenségét a sportágban sokan már régóta megkérdőjelezik, különösen a személyzet a csapatok közti átjárása tekintetében.

Ez a tavalyi szezonban került előtérbe, miután Christian Hornert elbocsátották a Red Bull csapatfőnöki posztjáról, majd rövid időn belül a Racing Bulls addigi vezetőjét, Laurent Mekiest nevezték ki utódjául.

A figyelem középpontjába került azonban a Mercedes is, mivel úgy hírlik, hogy a márka érdeklődik az F1-es rivális Alpine 24%-os részesedése iránt, amelyet az Otro Capital vezette befektetői csoport birtokol jelenleg. Noha ezen részesedés kapcsán Horner neve is felmerült már. Mindenesetre ezek felvetették a kérdést a többcsapatos tulajdonlásról az F1-ben. Különösen a McLaren vezérigazgatója, Zak Brown az, aki régóta hevesen tiltakozik a rendszer ellen.

„A mai korban a közös tulajdonlás szinte minden, ha nem az összes jelentős sportágban tilos” – mondta Brown.

„Nagyon nagy a kockázata annak, hogy ez veszélyezteti a sport tisztességességét. Az első naptól kezdve hangoztattam ezt.”

Ben Sulayem egyértelművé tette, hogy ellenzi a több csapat tulajdonlását, és hogy az FIA vizsgálja az ügy etikai és integritási vonatkozásait.

„Nincs baj a két csapat tulajdonlásával, amennyiben megfelelő okból történik… De mi a megfelelő ok?” – idézte az FIA elnökét a Racingnews365.

„Amíg nem azért próbálod megszerezni, mert nem akarod, hogy mások megszerezzék, vagy hogy szavazati jogot szerezz a szabályozás terén, addig talán rendben van.”

„De akkor is úgy gondolom, hogy két csapat tulajdonlása nem a helyes út. Ez az én személyes véleményem. Vizsgáljuk a kérdést, mert ez egy bonyolult terület. Megbíztuk az embereinket, hogy nézzék meg, lehetséges-e. Megengedett-e? Helyes-e?”

„Van egy úgynevezett sport szempont. Egyetértek azzal, ami itt zajlik, de ha elveszítjük a sportszellemet, úgy gondolom, hogy nem lesz több támogatás számára. Szóval én nem támogatom 100%-osan.”