Akinek ez tetszik, az nem érti a Forma–1-et – állítja Verstappen

Tajthi AndreaTajthi Andrea2026. 03. 16.
Max Verstappen
Fotó: Mark Thompson/Getty Images/Red Bull Content Pool

Max Verstappen a Kínai Nagydíj után ismét heves kritikával illette a 2026-os szabályokat, melyek miatt  „szörnyű” vezetni és versenyezni.

Az energiamenedzsmentre kiéleződött új szabályokat a négyszeres világbajnok már korábban is kritizálta és bár a kínai hétvége elején egy árnyalattal megengedőbbnek tűnt a témában, a vasárnapi verseny után tovább fokozódott az elégedetlensége.

A nagydíjon a holland a hatodik helyről esett ki műszaki hiba miatt, de elmondása szerint alapvetően nem a Red Bull küszködése miatt dühös, hanem amiatt, hogy ezek a versenyek valójában nem versenyek.

„Szörnyű” – idézte Verstappent a The Race. „Ha valakinek ez tetszik, akkor tényleg nem tudja, milyen a versenyzés.”

„Egyáltalán nem szórakoztató. Mintha Mario Kartot játszanánk. Ez nem versenyzés.”

„Elhúzol mellettük, aztán lemerül az akkumulátorod, a következő egyenesben megint elhúznak melletted. Számomra ez csak egy vicc.”

Akinek tetszik, az nem érti…

Arra a kérdésre, hogy szerinte a győzelemért folyó küzdelem az élmezőnyben legalább néhány rajongót szórakoztathat-e, Verstappen így válaszolt:

„Hát, csak Kimi [Antonelli] vagy George [Russell] nyer, nem? Nem igazán van oda-vissza küzdelem. Kilométerekkel vezetnek a mezőny előtt. Csak a Ferrari néha jól rajtol, aztán előre tolakodik, és pár körbe telik, mire rendeződik a helyzet.”

„De igen, ahogy mondtam, ennek semmi köze a versenyzéshez – és ugyanezt mondanám, ha én nyerném a versenyeket. Mert nekem a versenyzés, mint termék fontos. Nem arról van szó, hogy dühös vagyok a jelenlegi helyzetemre.”

Már felmerült, hogy át kellene térni V8-as erőforrásokra, de egyelőre nem világos, miként. Verstappen szerint az is baj, hogy ez nem lehetséges már jövőre, pedig a jelenlegi szabályozás „alapjaiban hibás” és csak „kicsit” lehet rajta javítani.

„Szerintem ők [a sorozat szervezői] megértik, honnan jövünk mi, versenyzők. A legtöbb pilóta nevében beszélek – persze lesznek, akik azt mondják, hogy remek, mert nyernek versenyeket, ami teljesen érthető. Ha előnyben vagy, miért adnád fel, nem igaz? Mert soha nem tudhatod, hogy lesz-e még egyszer jó autód.”

„De ha beszélsz a legtöbb versenyzővel, igen, ez nem az, amit szeretünk, és nem hiszem, hogy az igazi F1-rajongók is ezt szeretik.”

„Talán néhány rajongó szereti, de ők nem értik a versenyzést.”

„Remélhetőleg minél hamarabb megszabadulhatunk ettől.”

Verstappen szerint az F1-nek már 2023-ban meg kellett volna hallgatnia, amikor ő és mások is riasztó előrejelzéseket adtak a javasolt új szabályokról.

„Sajnos azt tették, amit tettek, szóval a tanulság a jövőre nézve az, hogy ez soha többé ne fordulhasson elő újr – az nagyszerű lenne.”

Arra a kérdésre, hogy az F1 vezetői esetleg nem lesznek-e kevésbé motiváltak a versenyzés mesterségességének kezelésére, ha az sikeresen vonzza a kevésbé elkötelezett közönséget, így válaszolt:

„Remélem, nem így gondolkodnak. Mert ez végül tönkre fogja tenni a sportot. Vissza fog ütni rájuk.”

„De számomra az a lényeg, hogy tudjunk velük kommunikálni, és olyan megoldásokon dolgozzunk, amelyek sokat segítenek – persze nem lesz könnyű mindenkit meggyőzni. Nem kell mindenkinek egyetértenie, de a változásokhoz a többség támogatására szükség van. De ahogy mondtam, ez politika, nem igaz? Vannak, akik úgy érzik, most nekik van előnyük, és ezt természetesen ki is akarják használni – jogosan, ezt megértem, nem vagyok hülye.”

„De ugyanakkor, ha a sport szempontjából nézzük, ez egyszerűen nem jó.”