Antonelli meglepődött, az F1-es Japán Nagydíj pole pozíciója után

Vámosi PéterVámosi Péter2026. 03. 28.
Andrea Kimi Antonelli
Fotó: Mark Thompson/Getty Images/Mercedes-Benz AG

Kimi Antonelli elismerte, hogy őt is meglepetésként érte, hogy csapattársa, George Russell elleni kiélezett küzdelem után megszerezte a pole pozíciót a Japán Nagydíjon.

Antonelli a kvalifikáció alatt teljes mértékben uralta W17-esét, és az egész edzés során előnyben volt Russell-lel szemben. Míg Russell szenvedett a tempójával, és nem tudott magabiztosan kanyarodni, a fiatal olasz simán és higgadtan vezetett, és szinte minden körben javított a köridején. Második egymást követő pole pozíciójával Antonelli lendületet kapott a futam előtt, ahol az előzés kihívást jelenthet. Az időmérő utáni sajtótájékoztatón elmagyarázta, hogyan szerezte meg a pole pozíciót, és nem tudta visszafogni örömét:

„Igen tiszta menetem volt, jó érzés volt. Erős volt az első stintem, és onnan kezdve csak építettem a lendületet. Nyilvánvalóan kicsit trükkösebb volt, mint az FP3, különösen az időmérés elején. Azt hiszem, kicsit felerősödött a szél, és összességében némileg nehezebbnek éreztem az autót. Aztán megpróbáltunk alkalmazkodni, és elvégeztünk pár módosítást az aerodinamikai egyensúlyon, és találtunk egy jó kompromisszumot. Aztán a Q3-as köröm jó volt. Kár volt az utolsóért, de összességében szerintem eléggé erős edzés volt.”

Meglepődött azon, hogy csapattársa mennyivel maradt le tőle:

„Igen, meglepett, de ezzel a szabályozással nagyon könnyű nyerni vagy veszíteni három tizedet, bármekkora is volt a különbség. Eléggé könnyű időt nyerni és veszíteni, Melbourne-ben is így volt. De, tudjátok, ő szupergyors, itt is az volt, és holnap a versenyen meglátjuk, hogyan fogunk teljesíteni. Nyilván vannak olyan pályaszakaszok, ahol kicsit korlátozott vagy, kicsit meg van kötve a kezed az energia miatt. Szerintem az Esses-kanyar még így is eléggé szórakoztató, mert végső soron ezzel az autóval nagyon remek szórakozás. Természetesen még van mit tenni és megoldani ezeken a nagy pályákon az energiafelhasználás terén. Meg kell találni egy megoldást, amely lehetővé teszi, hogy még jobban nyomjuk a gázt, és ne kelljen túl sokat gondolkodni a vezetés közben, főleg bizonyos helyeken. De összességében szerintem jó móka volt, mert végül is ha megnézzük a köridőket, azok nem állnak olyan messze a tavalyiaktól, tehát szerintem a mai kvalifikáció remek volt.”

Antonelli megerősítette, hogy óvatos a vasárnapi verseny esélyeit illetően, több olyan tényezőt is megemlítve, amelyek befolyásolhatják győzelmi esélyeit. Megkérdezték tőle, hogy a versenyen könnyebb lesz-e az előzés, mire így felelt:

„Feltehetően igen. Úgy értem, nyilván látható, mennyivel könnyebb követni, és nyilván, ha bekapcsolod az előzési módot, mennyivel több energiát lehet gyűjteni, amit aztán a egyenesekben felhasználhatsz, szóval soha nem lehet tudni, jó versenyt eredményezhet. De mégsem hiszem, hogy oly könnyű lesz, mint Kínában vagy Melbourne-ben, mert nyilvánvalóan a pálya jóval szűkebb, és nincs annyi egyenes, ahol előzni lehet. Vagy nyomod az egyenesben, és nagy fékezés, ahol meg lehet tenni a manővert. Sok gyors kanyar van, szóval nem lesz egyszerű, de éppen ezért döntő fontosságú a jó rajt, és onnan majd meglátjuk, milyen lesz a tempó. A hosszú távú etapunk jó volt. Természetesen holnap megnézzük, milyen lesz az időjárás, milyen lesz a szél. Sosem lehet tudni, minden változhat. Lássuk, milyen lesz a hőmérséklet, mennyire lesz meleg, és akkor megpróbálok felkészülni, minél több forgatókönyvet átgondolni, hogy készen álljak a holnapra.”

Két egymást követő pole pozíció két nagyon eltérő pályán parádés előjel Antonellinek. Ha a pole-pozíciót győzelemre tudja váltani, akkor igazi bajnoki esélyesként fognak már tekinteni rá.