Az F1 a pénteki nap módosítását, újabb közös bemutatót, és újabb versenyt tervez

A Forma–1 a nem sprintversenyes hétvégéjék formátumát is tervezi átalakítani annak érdekében, hogy a pénteki napok is izgalmasabbá váljanak. Továbbá nagyszabású évnyitót is terveznek újra, és Törökország visszatérése is téma.
Miközben folynak a tárgyalások a sprintversenyek számának jövőbeli növeléséről, amelynek felső határa 12 lehet, az F1 bejelentette, hogy minden versenyhétvégét izgalmasabbá kíván tenni.
A bahreini szezon előtti tesztelésen Stefano Domenicali, az F1 vezérigazgatója elmondta, hogy az F1 fontolóra veszi, hogy változtassanak a pénteki két egyórás edzésrendszertől.
A lehetőségek között szerepelhet egy versenyszerű elem, hosszabb edzés vagy akár kizárólag fiatal pilótáknak szóló program.
Domenicali elmagyarázta, hogy a kezdeményezés a rajongók és a promóterek visszajelzéseinek eredménye, akik azt szeretnék, ha a nagydíjhétvégék minden napján „igazi akciót” láthatnának.
„Arra gondolunk, hogy minden nap maradjunk relevánsak a pályán, és természetesen megőrizzük a szükséges időt a újoncoknak, hogy futhassanak” – mondta.
„Ez vagy azt jelenti, hogy hosszabb időt szánunk a szabadedzésekre, amikor azokat tartjuk, vagy pedig egy olyan edzést szervezünk számukra, amelyen bekapcsolódhatnak ebbe az ökoszisztémába, mert egyértelmű, hogy egy sprint hétvégén, ha újonc vagy, nem sok időd van.”
„Ez egy olyan kérdés, amellyel foglalkozunk, és hamarosan konkrétumokat fogunk bemutatni ezzel kapcsolatban.”
Bár a sprint hétvégék számának 12-re történő emeléséről szóló megbeszélések nem vezettek eredményre a F1 Bizottság hét eleji ülésén, Domenicali szerint a 2027-es évre vonatkozó döntés a következő hónapokban várható.
„Mindenki szeretné, hogy legyen [sprint], de mi meg akarjuk várni, hogy lássuk a pályán milyen hatása lesz” – mondta.
„Ez egyben egy üzleti lehetőség is, amelyet meg akarunk vitatni.”
Nagy közös esemény is tervben van ismét
A 2027-es tervekre tekintve Domenicali elárulta, hogy az F1 egy újabb globális nyitóesemény megszervezését fontolgatja, hasonlóan a 2025 elején az O2-ben megrendezett F1 75 eseményhez.
„Jövőre visszatérünk az egyetlen (szezon előtti) teszthez a szezon előtt” – mondta.
„És azt is fontolgatjuk, hogy egy potenciális globális nyitórendezvényt szervezzünk, amelyen minden csapat részt vesz.”
„Ez nagy hatással volt, egyfajta 25. futam volt a világszerte történő kommunikáció szempontjából. De ez még folyamatban van.”
Domenicali a 2027-es 24 futamos versenynaptár véglegesítésén is dolgozik, különösen most, hogy a Circuit de Barcelona-Catalunya felváltva fog versenyt rendezni a Spa-Francorchamps-szal.
Az elmúlt napok spekulációi szerint Törökország visszatérhet a naptárba Portimao mellett. Domenicali pedig nem zárja ki ezt a lehetőséget.
„Törökország még nem 100%-osan biztos” – magyarázta. „Hamarosan jelentkezünk Törökország kapcsán.”
„Ez egyben válasz azoknak is, akik szerint túl sok utcai verseny van.”
„Az újonnan bevezetett versenyek nem utcai versenyek. Ezek hagyományokkal rendelkező pályák, nagyszerű versenyzői múlttal.”








