Az FIA is figyeli már az Alpine F1 felvásárlási kísérletét a Mercedes részéről

Vámosi PéterVámosi Péter2026. 05. 07.
Alpine
Fotó: Alpine

Mohammed Ben Sulayem, az FIA elnöke utalt rá, hogy a szövetség esetleg beavatkozik a Mercedes és az Alpine Forma-1-es projektjének megvásárlására irányuló tárgyalások leállítására.

A Renault által támogatott Alpine F1-es istálló állítólag eladó, és a kisebbségi tulajdonos Otro Capital jelenleg egyeztet már különböző felekkel. Egészen a közelmúltig a Red Bull korábbi csapatfőnöke és vezérigazgatója, Christian Horner volt a legesélyesebb jelölt az alakulat 24%-os részesedésének felvásárlására. A brit-francia márka és a csillagos márka közötti technikai partnerség azonban remekül indult, így úgy tűnik, hogy a nyolcszoros konstruktőri bajnok beelőzte Horner ajánlatát. Sokan ezt Toto Wolff taktikájaként értelmezik, amellyel meg akarta akadályozni a brit visszatérését a paddockba, miután tavaly júliusban elbocsátották. Flavio Briatore csapatfőnök ugyanakkor megerősítette, hogy a potenciális tárgyalások a Mercedes vállalattal folynak, és nem Wolff-fal, mint magánszeméllyel:

„Minden nap új helyzetbe kerülünk. Azonban azt szeretném mondani, hogy tudom, hogy a tárgyalás a Mercedes-szel zajlik. Nem Totóval, hanem a Mercedes-szel –, és meglátjuk, mi lesz. Jelenleg három vagy négy potenciális vevőnk van – ne felejtsük el, hogy az Otro részesedéséről beszélünk, aminek semmi köze az Alpine-hoz. Van pár jelölt, aki készen áll az üzlet megkötésére.”

Az utóbbi időben nagy felháborodás volt a B-csapatok tulajdonjogával kapcsolatban a száguldó cirkuszban. Ennek jó része elsősorban a McLaren vezérigazgatójától, Zak Browntól származik, és a Red Bull Racing Bulls tulajdonjogával példálózik. Ben Sulayem erre az érvre építve hangsúlyozta, hogy ha egy B-csapatot hátsó szándékkal szereznek meg, az FIA nem habozna beavatkozni. A The Timesnak beszélt erről:

„Ki ne lenne érdekelt az Otro részesedésében? Valójában mindenki figyel erre. De úgy érzem, két csapatot is tulajdonolni, amíg a megfelelő okból történik… de mi a megfelelő ok? Amíg nem azért próbálod megszerezni, mert nem akarod, hogy mások megvegyék, vagy hogy szavazati jogot szerezz a szabályozás terén, addig talán rendben van. De akkor is azt gondolom, hogy két istálló  tulajdonlása nem a helyes út, ez az én személyes véleményem, de vizsgáljuk a kérdést, mert ez egy bonyolult terület. Megbíztuk az embereinket, hogy vizsgálják meg: lehetséges-e ez? Megengedett-e? Helyes-e? Van egy olyan dolog, amit sport szellemiségének nevezünk. Ha őszintén szólva elveszítjük a sport szellemét, szerintem nem lesz több támogatás a sportban. Szóval én, ahogy mondtam, nem támogatom ezt 100 százalékig.”

A jelenlegi helyzetben, még ha meg is valósulna az üzlet, az Alpine vállalati közzétételei szerint az Otro Capital legalább ez év novemberéig nem adhatja el a részesedését az istállóban.