Ben Sulayem a mandátuma lejárta után is maradna FIA elnök

Mohammed Ben Sulayem, az FIA elnöke azt javasolja, hogy szüntessék meg a motorsport irányító testületének élén betöltött tisztségére vonatkozó mandátumkorlátozást.
Ez lehetővé tenné a 64 éves emirátusi szakembernek – akit decemberben ellenfél nélkül választottak újra a választási szabályok egy furcsasága miatt, amely megakadályozta, hogy bárki más jelöltesse magát – hogy a jelenlegi 12 éves korláton túl is folytassa elnöki tisztségét. A jelenlegi szabályok szerint az elnöki mandátum négy évre szól. Egy személy kétszer pályázhat újraválasztásra – így összesen legfeljebb háromszor választható meg.
Az FIA alapszabályának módosítására irányuló tervet a jövő hónapban tartandó FIA közgyűlésen vitatják meg és szavaznak róla. Várhatóan a tagok elfogadják majd. A szóvivőjük elmondta:
„Javaslatot terjesztettek elő az FIA valamennyi testületében a hivatali időtartamra vonatkozó egységes megközelítés kialakítására, hasonlóan ahhoz, ami jelenleg a világtanácsok és a szenátus esetében is érvényes. A javaslatot a világtanácsoknak és a közgyűlésnek kell elfogadnia. Az FIA testületei ugyanakkor megtartják a teljes jogkört a tisztségviselők demokratikus megválasztására.”
Az FIA egyéb tisztviselői közül jelenleg a doppingellenes bizottság elnöke és az F1 költségplafon-bizottság vezetője is mandátumkorlátozás alá esik. A jelenlegi három ciklusra vonatkozó korlátozást Ben Sulayem elődje, Jean Todt vezette be. A francia szakember Max Mosley helyére lépett, aki 1993-tól töltötte be az FIA elnöki posztját, amíg 2009-ben egy az F1-es csapatokkal folytatott vita nyomán bele nem egyezett abba, hogy nem indul újra. Amikor a BBC Sport rákérdezett, miért döntöttek úgy, hogy minden tisztségre eltörlik a mandátumkorlátozást, ahelyett, hogy csak azokra vezetnék be, amelyekre jelenleg nincs, az FIA szóvivője nem tudott konkrét választ adni.
A szóvivő azonban az amerikai NFL-re hivatkozott, ahol Roger Goodell 2006 óta tölti be a biztosi tisztséget. Szerinte „globális márkává alakította a sportot, amely kiemelkedő irányítási eredményekkel büszkélkedhet”.
Tavaly a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke, Thomas Bach elutasította azon lehetőséget, hogy 12 évnél tovább maradjon hivatalában. Ez a szabályzat módosítását igényelte volna –, mondván: „szervezetünknek a vezetés cseréje a legjobb; az új idők új vezetőket követelnek”.
Tim Mayer, akit tavaly a szervezet választási szabályai akadályoztak abban, hogy Ben Sulayem ellen induljon az FIA elnöki posztjáért, a BBC Sportnak így nyilatkozott:
„A mandátumkorlátozás nem igazán bürokratikus apróság. A jó irányítás alapvető biztosítéka, amelyet elengedhetetlennek tartanak a hatalom koncentrációjának megakadályozásához, a vezetés megújulásának biztosításához és a szervezet által szolgált emberek felé való elszámoltathatóság fenntartásához.”
Mayer Bachra is hivatkozott, mondván, hogy a NOB „ezt alapvető kormányzási elvként kezelte”. Két további javasolt változtatás keretében szigorították az FIA elnöki jelöltekre vonatkozó szabályokat. Hozzáteszik azt a követelményt, hogy a jelölteknek „bizonyítaniuk kell, hogy elegendő tapasztalattal rendelkeznek az FIA valamely tagjánál vagy testületénél”.
Emellett a leendő elnökjelölteknek az alelnökökből álló támogatói csapatukat részletező listát a választás időpontja előtt 49 napról 100 napra meghosszabbított határidőn belül kell beadniuk. Mindkét változtatás megnehezítené, hogy bárki a következő választáson kihívást jelentsen Ben Sulayem számára.
A korlátlan elnöki mandátumot lehetővé tevő lépés egy Ben Sulayemet és az FIA irányítását övező vitás időszak után érkezne. Mayert és két másik személyt kizártak a Ben Sulayem elleni indulásból egy olyan szabály miatt, amely előírja, hogy az elnökjelölteknek be kell nyújtaniuk a sportért felelős alelnökjelöltjeik listáját, akiket az FIA hat globális régiójából kell kiválasztani.
A tavaly közzétett listán azonban csak egy dél-amerikai jelölt szerepelt. Nem más, mint a brazil Fabiana Ecclestone, az egykori F1-főnök, Bernie felesége. Ő viszont már Ben Sulayem csapatának is a tagja volt. Ez megakadályozta, hogy bármely más jelölt dél-amerikai sportért felelős alelnökjelöltet nevezzen meg. Az eredmény: senki más nem indulhatott a választáson.
Ez a szabály már Ben Sulayem elnökké válása előtt is érvényes volt. Az egyik elnökjelölt, Laura Villars, jelenleg a francia bíróságokon pereli az FIA-t, vitatva a választási eljárást.









