Domenicali, 1000 százalékban akarja a V8-as motorok visszatérését a Forma-1-be

Vámosi PéterVámosi Péter2026. 05. 28.
Laurent Mekies, Frederic Vasseur, Stefano Domenicali, forma-1
Fotó: Rudy Carezzevoli/Getty Images/Red Bull Content Pool

Stefano Domenicali, az F1 elnöke és vezérigazgatója kijelentette, hogy teljes mértékben támogatja a sportág esetleges visszatérését a V8-as motorokhoz, mivel továbbra is elégedetlenség uralkodik a jelenlegi szabályzata miatt.

Domenicali a 2026-os év eddigi jó részét az új szabályok védelmezésével töltötte. Az F1 visszatérése után, egy sor szabálymódosítás után, az olasz vezető azt állította, hogy a Miami Nagydíj „igazán csodálatos versenyt” hozott. Az előző hónapokban ugyanakkor olyanok ellentétes véleményeivel kellett szembenéznie, mint Max Verstappené és Lewis Hamiltoné. Előbbi annyira nem tartja számon a 2026-os versenyeket, hogy azzal fenyegetőzött, elhagyja a királykategóriát. Domenicali Miamiban már így nyilatkozott:

„Természetesen a szabályok olyanok, amilyenek, és folyamatosan változnak, de ez mindig is része volt a Forma-1-nek. A szabályok kialakításában részt vevő összes féllel együtt igyekszünk figyelembe venni a változó trendeket és fejleményeket, de most arra koncentrálunk, hogy a versenyek valóban izgalmasak legyenek… Örülök, hogy itt tartunk most.”

A Forma-1 visszatérése óta azonban a versenyzők véleménye – enyhén szólva is – továbbra is vegyes. Montrealban Verstappen kezdetben azt mondta, hogy a belső égésű és az elektromos hajtás közötti 50:50-es arány 60:40-re történő megváltoztatására irányuló javaslatok miatt maradhat a száguldó cirkuszban, de a hétvége folyamán visszavonta ezeket a megjegyzéseket. A montreali dobogója után a holland így nyilatkozott:

„Még ha bérautót is adnának nekünk, akkor is jó show-t adnánk, és nagyon keményen és jól versenyezünk egymással. Tehát ilyen értelemben semmi köze a szabályokhoz. De nekem, vezetés közben, igen, ez az egész egy kicsit zavaros. Nem erről kellene szólnia az F1-nek. Túl lett bonyolítva az egész. ”

Ugyanezen a sajtótájékoztatón Hamilton, aki a Ferrarival a második helyen végzett, úgy érvelt, hogy a 2026-os autókban való versenyzés „nem olyan, amilyennek a motorsportnak lennie kellene”. Így fogalmazott:

„A motornak a végső egyenes végéig teljes gázzal kellene dübörögnie, és csak húznia. Így csináltuk a V8-as vagy a V10-es időkben.”

George Russell azonban, annak ellenére, hogy Montrealban technikai hibája adódott, a pilóták közül az egyik kevés 2026-os szabályzás védelmezőjeként szólalt fel. A 28 éves pilóta a Mercedes-es csapattársával, Kimi Antonellivel vívott izgalmas 30 körös csatát követően ellenezte a hajtásegységek módosítását. Russell ennyit mondott:

„Valószínűleg 2014-ben Bahreinben Lewis és Nico óta nem láttam ilyen csatát, és ezek az új autók ezt teszik lehetővé. Ezek az új motorok teszik ezt lehetővé nekem is. Nem tudom, miért akarja bárki is megváltoztatni őket, mert Melbourne-ben fantasztikus csatáink voltak, Kínában is remek harcok voltak, Kimi és én tegnap és ma is pompás csatát vívtunk, és ez csak az erőforrások jelenlegi kialakításának köszönhető, így látom én a dolgot.”

A 2013 óta a Forma-1-ben nem használt V8-as motorokhoz való esetleges visszatérés körüli zaj csak fokozódott azután, hogy Mohammed Ben Sulayem, az FIA elnöke Miamiban beszélt róla. Azt állította, hogy a „V8 jön”, akár már 2030-ban, még akkor is, ha az F1 motorgyártói nem mindannyian támogatják. Három héttel később az F1 vezérigazgatója és elnöke is támogatta már az F1 visszatérését a V8-as motorokhoz. A francia L’Equipe lapnak nyilatkozva Domenicali elmondta, hogy „1000 százalékig támogatja a V8-asokat”, majd a könnyebb autókat és az egyszerűbb erőforrásokat „az autósport tiszta esszenciájának” nevezte. A 61 éves Ben Sulayem nyilatkozata után a legújabb magas rangú F1-es szakember, aki támogatja az ötletet.

Miamiban a Mercedes csapatfőnöke, Toto Wolff is már támogatta a V8-as motorok visszatérését, és a GPblognak és másoknak azt mondta:

„Hosszú távon szerintem a Mercedes szemszögéből nézve nyitottak vagyunk az új motor-szabályozásra. Imádjuk a V8-as motorokat, azokhoz csak remek emlékeink fűződnek. A mi szempontunk szerint az egy igazi Mercedes-motor, amely magas fordulatszámon jár.”

Wolff bevallotta, hogy az F1 kockáztatja, hogy „kicsit nevetségesnek tűnik”, ha visszatér a V8-as motorokhoz, de ennek ellenére így zárt:

„Ha jól megtervezik és végrehajtják, mi, a Mercedes, támogatjuk, hogy visszatérjünk egy igazi, valódi versenymotorral.”

A rivális Red Bull csapatfőnöke, Laurent Mekies szintén támogatná a V8-as motorok visszatérését, és a csapat Forddal kötött hajtáslánc-partnerségének köszönhetően korai előnyre is utalt. A Fordról szólva az amerikai gyártó versenyigazgatója, Mark Rushbrook szintén a V8-as motorok mellett szállt síkra, a The Detroit Newsnak nyilatkozva:

„Remek látni, hogy az FIA és a Forma-1 máris a következő szabályozásról tárgyal. Mi is érdekelt felek vagyunk ebben a sportágban, és el is fogjuk mondani a véleményünket. De természetesen, mint olyan vállalat, amely sok szívómotoros V8-ast gyárt, természetesen örülnénk, ha itt is V8-as motorok lennének.”