Horner egy nagy gyártóval összefogva térne vissza a Forma-1-be

A Red Bull korábbi irányítója, Christian Horner kulcsszerepet játszhat a kínai elektromosautó-óriás, a BYD állítólagos F1-be való belépési törekvéseiben.
Az utóbbi időben mind sport szempontjából, mind üzleti szempontból megnőtt az érdeklődés a királykategória iránt. A 2026-os technikai átalakítás olyan ismert gyártókat vonzott a versenybe, mint az Audi, a Ford és a Cadillac. Úgy tűnik, egy 12. csapat is nagyon várja, hogy csatlakozhasson a mezőnyhöz.
A BYD, amely ma már hivatalosan is a vezető elektromos autógyártó. A pletykák szerint nagyon érdekelt abban, hogy pályázatot adjon be a sportágba való belépésre. Ezen hír nyomán Horner is bekapcsolódott a dologba, miután állítólag több találkozót is folytatott a BYD alelnökével, Stella Li-vel. A Red Bull korábbi csapatfőnöke és vezérigazgatója kétségbeesetten keresi a visszatérés lehetőségét a boxutcába, miután tavaly júliusban durván elbocsátották az istállójától.
Bár korábban arról számoltak be, hogy licitháborúban áll a Mercedes-szel az Alpine 24%-os részesedéséért (amelyet az Otro Capital birtokol), úgy néz ki, most már nagyobb részesedésre vetette ki a hálóját. A BYD nem kisebbségi részesedés megszerzésében érdekelt, hanem a kínai autóipari óriáscég 125 milliárd dolláros nettó vagyonát szeretné felhasználni arra, hogy az F1 12. istállója legyen a rajtrácson.
Egyik fél sem erősítette meg a hírt, de úgy tűnik, Horner a BYD vendégeként járt Cannes-ban. Ez tovább táplálja ezen értesüléseket az esetleges partnerségről. A Kínai Nagydíj hétvégéje döntő fordulópontot jelenthetett ebben a folyamatosan alakuló történetben. Kiderült, hogy Li „szoros kapcsolatban” állt a FOM-mal és az F1 vezérigazgatójával, Stefano Domenicalival egyeztetett Sanghajban:
„Mindig is szoros kapcsolatban állunk. Szeretem a Forma-1-et, mert a szenvedélyről és a kultúráról szól, és az emberek arról álmodoznak, hogy a száguldó cirkuszban legyenek.”
Mohammed Ben Sulayem, az FIA elnöke optimista kilátásokat vázolt fel a BYD ajánlatáról:
„Ha lesz kínai ajánlat, és most itt előttetek a nevükben, a FOM nevében beszélek, akkor ők is egyet fognak érteni ezzel, mert a vállalkozás fenntartásáról van szó.”
Domenicali ugyanakkor óvatosabb volt, az olasz ennyit tett hozzá:
„Csak egy nagyon komoly ajánlatot fogunk értékelni. Szerintem már azon a ponton vagyunk, ahol nincs több hely; logisztikai szempontból a határon állunk.”
A jelenleg érvényes Concorde-egyezmény legfeljebb 12 csapatnak biztosít helyet a rajtrácson, ezért a BYD ajánlata nem teljesen helytelen. Azonban, ha az Andretti és a Cadillac hosszú ideig húzódott küzdelméből lehet következtetni, a BYD nehéz út előtt áll, ha komolyan gondolja a sportba való belépést.









