Jones: Norris mentálisan gyenge, Piastrinál az előny

Galambos Bence2025. 08. 28.
Lando Norris, Oscar Piastri
Fotó: Joe Portlock / Getty Images / McLaren

Alan Jones soha nem volt szégyenlős a véleményével, és most kritikájának célpontja: Lando Norris.

Az 1980-as Forma-1-es világbajnok ausztrál megismételte véleményét, miszerint a McLaren sztárja mentálisan „gyenge.”  Érvelve azzal, hogy Norris lényegében abban a pillanatban vesztette el a harcot Oscar Piastri ellen, amikor nyilvánosan beszélt a nehézségeiről.

Jones először a Fox Sports The Back Page című műsorában dobta be a gránátot a szezon elején. Most, az RTL/ntv és a sport.de számára adott friss nyilatkozatában még tovább ment.

Szavai szerint bárki, aki beismeri, hogy „enyhe mentális problémája van, már azelőtt elvesztette a versenyt, hogy egyáltalán elkezdte volna”. Úgy véli, hogy Piastri pszichológiai előnyben van, és az ausztrált koncentráltabbnak, kevésbé politikainak és „talán… pszichológiailag élesebbnek” nevezi.

Ez egy nagyon Jones-féle mondat: régimódi, kompromisszumok nélküli, és garantáltan felkavarja a paddockot, amely egyre inkább megszokta, hogy a pilóták elismerik a modern F1 nyomásgyakorló jellegét. Norris nyíltan beszélt mentális egészségéről és arról, hogy keményen bánik magával; az utóbbi időben a pályán is könyörtelen volt.

Az elmúlt négy futamon elért három győzelmével a brit versenyző jelentősen csökkentette a lemaradását, és a Zandvoortban újrainduló szezonban már csak kilenc ponttal áll Piastri mögött. Tíz forduló van hátra. A bajnoki cím sorsa még egyáltalán nem dőlt el.

Piastri, aki harmadik évét tölti a McLarennél, veteránként kezelte a helyzet eszkalálódását. Mérlegelő, gyors, nagyrészt dráma mentes – ez az a fajta felemelkedés, amely miatt az „első ausztrál bajnok 1980, Jones óta” beszélgetés nagyon is valóságosnak tűnik. Hogy ez „okosabbá” teszi-e őt Norrisnál, azt Jones nem volt hajlandó eldönteni, de egyértelműen értékeli Piastri nyugodt hozzáállását.

Ha eltekintünk a zajtól, akkor a következő a lényeg: a McLaren a legtöbb hétvégén a leggyorsabb csomaggal rendelkezik, és a bajnokság egyenes küzdelemmé vált. A csapat a konstruktőrök ranglistájának élén halad – 299 ponttal a Ferrari előtt – illetve, ha a megbízhatóság vagy a belső feszültségek nem avatkoznak közbe, akkor a duplázás az övék.

Ami Jones kritikáját illeti, egyeseket fel fog háborítani, másoknak pedig tetszeni fog. A sport 1980 óta sokat fejlődött, de a ponttábla még mindig a leghangosabb. Piastri vezet. Norris támad. És ezt a vitát csak és kizárólag a vasárnapok döntik majd el.