Két emlékmű, pár méter – Zuglóban immár a második Kesjár Csaba-emlékművet avatták fel!

Újabb emlékmű őrzi Kesjár Csaba emlékét Zuglóban: a Magyar Nemzeti Autósport Szövetség kezdeményezésére a Thököly út és a Róna utca sarkán, az egykori lakóhelye közelében avattak új alkotást a tragikusan fiatalon elhunyt autóversenyző tiszteletére.
Önmagában természetesen örvendetes, hogy a magyar autósport egyik legnagyobb tehetségének emlékét ennyire ápolják. Az új emlékmű azonban egy különös helyzetet eredményezett: Zuglóban immáron két Kesjár Csaba-emlékmű található, ráadásul egymástól alig néhány méterre.
Ez óhatatlanul felveti a kérdést: Vajon valóban egy második emlékmű felállítása volt a legjobb megoldás? Nem lett volna célszerűbb a már meglévő emlékhely felújítása, kibővítése? Egy ilyen legendás sportoló emlékének megőrzése nem feltétlenül attól válik erősebbé, hogy ugyanazon a helyszínen két külön emlékmű is áll.
Kesjár Csaba egy generáció számára jelent egyet a tehetséggel, a bátorsággal és a magyar autósport egyik legígéretesebb, tragikusan félbeszakadt pályafutásával. Éppen ezért minden új kezdeményezés, amely emlékét őrzi, természetesen fontos és üdvözlendő.
A mostani avatás ugyanakkor nem egyedülálló helyzetet: a Hungaroringen is két Ayrton Senna szobor áll! Az egyik ugye a szoborparkban, a többi Forma-1-es világbajnok között, ez készült később. Van egy korábbi, amelynek sokáig hányattatott volt a sorsa, viszont akkor készült, amikor a háromszoros brazil világbajnok 1994-ben elhunyt, rajongók „dobták össze” rá a pénzt.
Az biztos, hogy a zuglói helyszín mostantól nemcsak Kesjár Csaba emléke miatt különleges, hanem azért is, mert néhány lépésen belül két külön emlékmű idézi fel a magyar autósport legendáját.
Azt már tényleg csak zárójelesem teszem hozzá, hogy a ’30-as évek magyar hősének, Hartmann Lászlónak SEHOL sincs szobra, és közterületet sem neveztek el róla, pedig majdnem 200 serleget szerzett a Grand Prix-érában, a II. világháború előtt. Aki méltó helyet keresne neki, ajánljuk a Népligetet.








