Ma 18 éve, hogy a Ferrari utoljára világbajnokot adott a Forma-1-nek

Tajthi AndreaTajthi Andrea2025. 10. 21.
Kimi Räikkönen, 2007 Brazil Nagydíj
Fotó: Ferrari

2007. október 21. – az a nap, amikor Kimi Räikkönen nevető harmadikként, az esélytelenek nyugalmával világbajnok lett.

A Ferrari finn versenyzője hét pont hátrányból, kvázi már esélytelenként érkezett a szezonzáró Brazil Nagydíjra, mégis világbajnokként távozott onnan. Ez volt pályafutása egyetlen, ám annál dicsőségesebb világbajnoki címe. Azóta sem sikerült Ferrari-versenyzőnek világbajnoki címet nyernie.

Hárman voltak meccsben

A 2007-es szezon a modern Forma-1 egyik legszorosabb és legkaotikusabb küzdelmét hozta. Három versenyző érkezett Interlagosba matematikai eséllyel a világbajnoki címre:

  • Lewis Hamilton, a McLaren újonca, aki az év során szenzációsan debütált, és 4 ponttal vezette a bajnokságot;
  • Fernando Alonso, a címvédő, aki ugyanabban a csapatban versenyzett, de feszült viszonyban állt Hamiltonnal;
  • és Kimi Räikkönen, aki az év elején csatlakozott a Ferrarihoz, Michael Schumachert váltva.

Az utolsó futam előtt Hamilton 107, Alonso 103, Räikkönen pedig 100 ponttal állt. Matematikailag esélye volt, de a realitás inkább Hamilton győzelmét vetítette előre – legalábbis vasárnap reggelig.

A Ferrari már a rajtnál támadott. Felipe Massa – Hamilton – Räikkönen – Alonso volt a rajtsorrend. A brazil tömeg ünnepelte kedvencét, de Massa gyorsan a csapattársa, Räikkönen szolgálatába állt. A Ferrari-páros tökéletes stratégiával dolgozott: Massa a rajttól az élen állt „húzva” magával Räikkönent, miközben a két McLaren egymással csatázott.

A McLarennél viszont hamar megérkezett a dráma. Hamilton már a második körben túl agresszíven próbálta visszatámadni Alonsót, kicsúszott a pályáról, és több pozíciót veszített. Röviddel ezután váltóhiba ütötte fel a fejét – a McLaren elektronikája megbolondult, és a brit csak másfél perc után tudta újra működésre bírni a rendszert. Ekkor már a mezőny végén haladt, miközben Räikkönen és Massa elöl növelték az előnyüket.

A verseny végére a Ferrari-stratégia tökéletesen működött: az utolsó boxkiállásnál Massa átadta a vezetést Räikkönennek, aki a maradék köröket hideg fejjel uralta. Alonso harmadik lett, Hamilton pedig csak hetedikként ért célba.

A végeredmény:

  1.  Kimi Räikkönen (Ferrari) – 110 pont
  2. Lewis Hamilton (McLaren) – 109 pont
  3. Fernando Alonso (McLaren) – 109 pont

A finn mindössze egy ponttal előzte meg két riválisát. A világbajnoki cím sorsa 1984 óta nem dőlt el ilyen szoros különbséggel.

Ez a nap nemcsak Räikkönen diadalát, hanem a Ferrari visszatérését is jelentette a csúcsra. A Scuderia 2004 óta először nyerte meg mind az egyéni, mind a konstruktőri bajnokságot. Ma már tudjuk, hogy ez nem tartott túlságosan sokáig…