Massa újabb bombát robbantott: a Ferrari megtiltotta neki, hogy Alonsóról nyilatkozzon

Tajthi AndreaTajthi Andrea2025. 10. 31.
Felipe Massa és Fernando Alonso, 2010-ben
Fotó: Scuderia Ferrari

Felipe Massa elárulta, hogy a Ferrari fegyelmi eljárást indított ellene, miután nyilvánosan megszólalt a 2008-as „Crashgate” botrányról – és különösen arról, hogy szerinte Fernando Alonso is tudott a szándékosan előidézett balesetről.

A brazil versenyző ezzel újabb fordulatot vitt az F1 egyik legnagyobb jogi ütközetébe.

Massa jelenleg is jogi csatát vív a Nemzetközi Automobil Szövetséggel (FIA) és Bernie Ecclestone-nal, amiért a 2008-as Szingapúri Nagydíj manipulált eredménye – állítása szerint – elvette tőle a világbajnoki címet. A versenyt Fernando Alonso nyerte meg, miután csapattársa, Nelson Piquet Jr. szándékosan falnak csapta autóját, ezzel előnyhöz juttatva Alonsót.

Massa már 2009-ben nyíltan vádolta Alonsót (is)

„A csapat és Nelson voltak benne, de Alonso is része volt a problémának” – mondta dühösen a brazil.

„Ő tudta. Lehet, hogy nem tudjuk bizonyítani, [de] természetesen tudta. Teljes a bizonyosság.”

Az ügy viszont újabb lendületet kapott, amikor a Ferrari bejelentette, hogy Alonso 2010-től náluk fog versenyezni. Massa visszaemlékezése szerint a csapat ekkor fegyelmit adott neki, amiért nyilatkozott az ügyben.

„2009 októberében azt mondtam az újságíróknak, hogy úgy gondolom, Fernando Alonso (a másik Renault-versenyző, aki megnyerte a versenyt Nelsinho balesetének következtében) tudott róla, hogy szándékos volt” – áll Massa közleményében.

„Amikor a Ferrari megtudta, a GSA [a Ferrari szerződésekkel foglalkozó cég] 2009. október 16-án küldött nekem egy levelet, amelyben figyelmeztettek, hogy nem nyilatkozhatok nyilvánosan Fernando Alonsóról.”

Massa azt is elmondta, hogy a Ferrari előre tudatta vele Alonso érkezését, még a 2009-es súlyos balesete előtt. A csapat ráadásul azt is kérte tőle, hogy adjon ki egy hivatalos közleményt – ezt azonban ő megtagadta.

„A levelet [az egyik Ferrari-ügyvéd], Henry Peter írta alá. A Ferrari ezután egy nyilatkozatot is megfogalmazott számomra, de én megtagadtam, hogy kiadjam azt.”

„Ehelyett csak annyit mondtam: eljött az ideje, hogy a jövőbe tekintsünk.”

Massa ügyvédei továbbra is azon dolgoznak, hogy a 2008-as szezon végeredményét visszamenőleg semmisnek nyilvánítsák. Az ügy tétje nem kevesebb, mint hogy jogi úton visszaszerezze az F1-világbajnoki címet, amit szerinte a szingapúri eset miatt veszített el Lewis Hamiltonnal szemben.