Megmondtuk, hogy ez lesz: Sainz szerint a szabályalkokat csak a látvány érdekelte

Tajthi AndreaTajthi Andrea2026. 03. 29.
Carlos Sainz
Fotó: Alexis Perrin/Atlassian Williams F1 Team)

Carlos Sainz bírálta a Forma-1-et és annak irányító testületét, az FIA-t amiért figyelmen kívül hagyták a versenyzők figyelmeztetéseit, amelyek gyakorlatilag előre jelezték, hogy az új szabályok veszélyes szituációkat teremthetnek. Ez a szituáció pedig a Japán Nagydíjon be is következett, Oliver Bearmannel.  

Bearman 308 km/h-s sebességgel csapódott a Spoon kanyar korlátjába, miután elvesztette az irányítást az autója felett.

Ez azt követően történt, hogy Franco Colapintót tervezte megelőzni, de a hatalmas sebességkülönbség miatt (amit az energiamanedzsment és a boost mód eredményezett), azt eredményezte, hogy Bearmannek hirtelen kellett kikerülnie Colapintót, így a fűre sodródott, irányíthatatlan lett az autója és a korlátba csapódott 50 G-vel. Bearman csonttörés nélkül megúszta a balesetet, bár jobb térdén zúzódást szenvedett.

A versenyzők többször is aggodalmuknak adtak hangot az új hibrid motoki által okozott drámai sebességkülönbségek miatt, amelyek minden autónak egy körre elegendő akkumulátor-támogatást biztosítanak.

„Őszintén szólva, izgatottan várom, hogy a FOM [Formula One Management] és az FIA milyen új szabályokat fog kidolgozni” – mondta Sainz a Sky Sports F1-nek. „Remélem, hogy Miamira valami kicsit jobbat találunk ki, tekintve, hogy a mai, Ollie-val történt baleset kapcsán már régóta figyelmeztettük őket, hogy ez megtörténhet.”

„Az ilyenfajta közeledési sebességek és balesetek mindig elő fognak fordulni, és nem vagyok túl elégedett azzal, ami eddig történt. Remélem, hogy találunk egy jobb megoldást, amely nem eredményez ilyen hatalmas közeledési sebességeket, és biztonságosabbá teszi a versenyzést.”

Sainz az a gond, hogy a sport szabályalkotói a látványosságot helyezték előtérbe a versenyzők biztonságával szemben.

„Ezért is lepődtem meg annyira, amikor azt mondták, hogy ‘nem, a kvalifikációt fogjuk rendezni, a versenyt pedig békén hagyjuk, mert az izgalmas’. Pilótaként nagyon hangoztattuk, hogy a probléma nem csak a kvalifikációval van, hanem a versennyel is, és figyelmeztettünk, hogy ilyen baleset előbb-utóbb bekövetkezik.”

„Itt szerencsénk volt, hogy volt menekülőút. Most képzeljék el, hogy Baku-ba, Szingapúrba vagy Vegasba megyünk, és ilyen sebességek és ütközések vannak a falak mellett. Mi, a GPDA-ként (Nagydíjversenyzők érdekvédelmi szervezete), figyelmeztettük az FIA-t, hogy ezek a balesetek gyakran fognak előfordulni ezzel a szabályozással, és hamarosan változtatnunk kell valamit, ha nem akarjuk, hogy megtörténjenek.”

„Úgy hallottam, 50 G volt, ami magasabb, mint az én 2015-ös oroszországi balesetemnél, ahol 46 G volt” – folytatta Sainz. „Képzeljék el, milyen balesetek történhetnek Las Vegasban, Bakuban stb. Remélem, ez példaként szolgál, és az FIA és a FOM a versenyzőkre hallgat, és nem annyira a csapatokra és azokra, akik szerint a versenyzés rendben volt, mert a versenyzés nem volt rendben.”