Michael Bay 1.5 millió dollárra perli a Cadillacet, mert szerinte ellopták az ötleteit – itt az amerikaiak válasza

Vámosi PéterVámosi Péter2026. 02. 09.
Cadillac, Michael Bay
Fotó: Cadillac Formula 1 Team

Órákkal a Cadillac Super Bowl-reklámjának bemutatása előtt arról számoltak be, hogy Michael Bay filmrendező pert indított a Forma-1-es csapat ellen, amelyben azt állítja, hogy a csapat „ellopta Bay ötleteit és munkáját” a reklámhoz.

A Cadillac ezt tagadta, mondván, hogy a koncepció már korábban kidolgozásra került, és csak „gondolkodtak rajta”, mint a reklámfilm rendezője. Az amerikai csapat vasárnap este F1-es történelmet írt, amikor a csapat a döntő negyedik negyedében bemutatta az idei festését egy Super Bowl-reklámban.

Azonban alig pár órával korábban a Rolling Stone arról számolt be, hogy a filmrendező Bay, 1,5 millió dolláros kártérítést követel a Cadillactől a reklámmal kapcsolatban. A perben azt állítják, hogy a Cadillac „nyilvánvalóan ellopta Bay ötleteit és munkáját a reklámhoz, anélkül, hogy fizettek volna érte”, hozzátéve, hogy az istálló „eleve azt tervezte, hogy kirabolja őt. Más szavakkal, egy „Michael Bay-féle” reklámot akartak, olcsón. Bay és kollégái éjjel-nappal fáradhatatlanul dolgozott a produkció előkészítésén. Bay személyesen egész éjszaka dolgozott azon az estén, hogy összeállítsa a projekt különféle változatait.”

Bay-t azonban egy SMS-ben értesítették arról, hogy a Cadillac „más irányt vesz”.

A rendező állítólag később meglátta a Cadillac reklám promóciós anyagait, és észrevett pár ismerős elemet, amelyet ő javasolt. Konkrétan például a „csillogó” és „erősen fényvisszaverő arany króm” felületeket. Bay 1,5 millió dollár kártérítést követel, ami a szokásos rendezői díjazását és csapata produceri díját fedezi.

A Cadillac azonban tagadja, hogy bármi rosszat tettek volna. Az alakulat szóvivője a PlanetF1.com-nak így nyilatkozott:

„Michael Bay egy filmes zseni, és egyeztettünk vele, a Superbowl-reklámunk rendezéséről. De két találkozó után világossá vált, hogy nem tudná betartani a határidőket, és végül nem volt további lehetőség a folytatásra. Nem világos, miért akar ilyen követelést, mivel a koncepció és a kreatív rész már kidolgozásra került, és mi csak rendezőként gondoltuk felkérni. Szokatlan is, hogy ezt most hozza fel, mivel a reklám még ki sem jött. Bízunk benne, hogy ez a kérdés megfelelően rendeződik. Ennek ellenére továbbra is csodáljuk Michael Bay kreatív zsenialitását, és örömmel fogadnánk a lehetőséget, hogy a jövőben vele dolgozhassunk.”