Mohammed Ben Sulayem ellenfél nélkül maradhat az FIA-elnökválasztáson

Tajthi AndreaTajthi Andrea2025. 10. 09.
Max Verstappen, Fernando Alonso, Mohammed ben Sulayem, fia
Fotó: Mark Thompson/Getty Images/Red Bull Content Pool

Úgy tűnik, Mohammed Ben Sulayem, a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) jelenlegi elnöke, ellenfél nélkül vághat neki a december 12-i választásnak, mivel riválisai valószínűleg nem tudják teljesíteni a jelöléshez szükséges feltételeket.

A hivatalos jelölési határidő október 24, eddig kell minden elnökjelöltnek összeállítania az úgynevezett „elnöki listát” – egy 11 fős csapatot, amelyben szerepelnie kell többek között a sportért felelős alelnököknek és a Világ Motorsport Tanács (WMSC) hét regionális alelnökének.

Csakhogy a FIA által közzétett, 29 főből álló WMSC-jelölti lista alapján csak egyetlen dél-amerikai jelölt, a brazil Fabiana Ecclestone szerepel, aki már Ben Sulayem csapatát támogatja. Mivel egy jelölt csak egy elnöki listán szerepelhet, ez lehetetlenné teszi, hogy más pályázó teljesítsen minden régiós feltételt.

Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az afrikai jelöltek – Rodrigo Rocha és Amina C. Mohamed – szintén Ben Sulayem támogatói.

Így bár papíron még nyitott a verseny, valójában már eldőlhetett az elnökválasztás kimenetele, hiszen a riválisok – köztük Tim Mayer, Laura Villars és Virginie Philippot – nem tudják összerakni az érvényes jelöltlistát.

A helyzetet sokan furcsának tartják, mivel Mayer tapasztalt FIA-tisztviselőként pontosan ismeri a választási szabályokat, és valószínűleg próbált dél-amerikai klubokat jelöltetni. Hogy miért nem született több nevezés erről a kontinensről, egyelőre nem világos – lehet, hogy a klubok lekésték a határidőt, vagy pályázataikat elutasították.

Ha október 24-ig senki sem tud érvényes listát benyújtani, akkor Ben Sulayem automatikusan második ciklusát kezdheti meg az FIA élén.