Montoya: Ha az FIA-nál nem kedvelnek téged, akkor neked annyi!

Vámosi PéterVámosi Péter2024. 12. 21.
Juan Pablo Montoya, fia
Fotó: Porsche AG

Bár Max Verstappen 2024-ben megnyerte a negyedik világbajnoki címét, nem lehet elfelejteni a többszöri összecsapását az FIA stewardjaival.

A hollandot többször is megbüntették, és úgy vélte, hogy mások hasonló eseteket enyhébb büntetéssel megúszhattak volna. A korábbi F1-es pilóta, Juan Pablo Montoya szerint a stewardok hajlamosak elfogult döntéseket hozni. Néhány F1-es pilóta, különösen a világbajnok Max Verstappen súlyos megállapítása volt az idei szezonban, hogy a stewardok következetlenek a szankcionálási politikájukban. Montoya az Instant Casino podcastben elárulta, hogy ő is így látja ezt:

„Egyetértek azzal, hogy mindig is volt következetlenség a részükről.”

Majd – anélkül, hogy Verstappent név szerint megemlítené – így folytatta:

„Ha az FIA nem kedvel téged, általában az történik a versenyfelügyelőknél, hogy ha legközelebb egy incidens miatt megbüntetnek, akkor az esetek 90 százalékában, még ha ártatlan is vagy, megbüntetnek, mert van előéleted.”

Erre volt példa a Katari Nagydíj, ahol Verstappen elvesztette a pole pozícióját, mert blokkolta George Russellt, miközben egyikük sem volt gyorskörön. Az ezt követő saga a páros között több hétig is eltartott, amit Verstappen azon meggyőződése táplált, hogy a stewardok egyoldalú döntéseket hoztak a korábbi, mexikói 20 másodperces büntetése után. Az egykori Forma-1-es pilóta érdekes hasonlattal magyarázza a helyzetet:

„Az ő fejükben nem tudják kitörölni azt, amit korábban tettél, viszont híressé tesznek. Még akkor is, ha már kifizetted a büntetést. Ez olyan, mintha pénzt loptál volna, ezért börtönbe kerülsz, majd elhagyod a börtönt, a pénz eltűnik valahol, és amikor legközelebb elkap egy rendőr, azt fogják feltételezni, hogy te tetted. Ez a helyzet.”