Ostobaság volt azt gondolni, hogy Hamilton azonnal jó lesz a Ferrarival

Tajthi AndreaTajthi Andrea2025. 08. 20.
Lewis Hamilton
Fotó: Xavi Bonilla/DPPI/Scuderia Ferrari Press Office

A Ferrari csapatfőnöke, Frédéric Vasseur elismerte, hogy ő és Lewis Hamilton is alábecsülte, mekkora kihívást jelent majd a hétszeres világbajnok számára a Mercedesből a Ferrarihoz való átigazolás.

Hamilton 2025-ös csatlakozása óriási figyelmet kapott, ám a várt áttörés eddig elmaradt: bár sprintversenyeken már voltak erősebb pillanatai (például kínai győzelem), nagydíjon még nem állt dobogóra. Legjobb időmérős eredménye a negyedik hely volt.

A Magyar Nagydíjon különösen csalódottan nyilatkozott, miután már Q2-ben kiesett, miközben csapattársa, Charles Leclerc pole-t szerzett. Hamilton akkor „haszontalannak” nevezte magát, és felvetette, hogy a csapatnak el kellene gondolkodnia a cseréjén.

Túl nagy a kulturális váltás

Vasseur szerint nem számoltak azzal, hogy Hamilton közel két évtizedet ugyanabban a közegben töltött – előbb a McLarennél, majd a Mercedesnél –, és nincs hozzászokva a csapatváltásokhoz. Ezzel szemben Carlos Sainz például rövid idő alatt több istállót is megjárt, így gyorsabban tud alkalmazkodni.

„Ostoba módon azt gondoltuk, hogy Lewis mindent azonnal kézben tart majd. Pedig a Ferrari és a Mercedes közti kulturális különbség sokkal nagyobb, mint amire számítottunk” – mondta Vasseur.

A csapatfőnök szerint Hamiltonnak néhány futam kellett, mire otthonosabban érezte magát, és Kanadától Ausztriáig egyre jobb formát mutatott, még ha a belgiumi és a magyarországi hétvége újabb nehézségeket hozott is.

Az ördög a részletekben rejlik

Vasseur úgy véli, nem egyetlen nagy probléma hátráltatja Hamiltont, hanem sok apró tényező – például fékek vagy abroncsok érzete –, amelyek együtt komoly különbséget jelenthetnek az eredményekben.

„Egy tized másodperc is dönthet arról, hogy Q3-ba jutsz, vagy a 12. helyen ragadsz” – magyarázta.

A csapatfőnök azt sem tartja aggasztónak, hogy Hamilton időnként rendkívül önkritikusan nyilatkozik. Szerinte ez a legnagyobb versenyzők sajátja.

„Lewis nagyon igényes magával és a csapattal szemben is. Ez része a filozófiájának, és mindenki el tudja fogadni, amíg saját magától is ennyit követel.”