Vasseur: Elfogadhatatlan, ami Sainz autójával történt a Las Vegas-i pályán

Tajthi AndreaTajthi Andrea2023. 11. 17.
Las Vegas, F1, Sergio Pérez
Fotó: Mark Thompson/Getty Images / Red Bull Content Pool

Míg Toto Wolff ingerülten védelmezi a helyszínt, Frederic Vasseur, a Ferrari csapatfőnöke nem titkoltan haragját fejezte ki, miután Carlos Sainz Ferrarija jelentős sérüléseket szenvedett a pénteki, rövidített első szabadedzésen, Las Vegasban.

Az első szabadedzést pár perc után piros zászlóval leintették, majd törölték, miután egy, a pálya aszfaltjába ágyazott csatornafedél fellazult, és komoly sérülést okozott Sainz Ferrarijában és Esteban Ocon Alpine-jában.

Mint kiderült, a Ferrari erőforrása és akkumulátora is megsérült, mindegyiket ki kell majd cserélni.

„Teljesen tönkretette a monocoque-ot, a motort, az akkumulátort” – mondta dühösen Vasseur. „Szerintem ez egyszerűen elfogadhatatlan. Egy vagyonba kerül ez nekünk.”

„Elbaszódott az edzés Carlos számára. Az FP2-n biztosan nem veszünk részt. Szerintem ez ma egyszerűen elfogadhatatlan az F1 számára.”

A Las Vegas-i pálya környékén található vízelvezetők alapos átvizsgálása jelenleg is folyamatban van. Az FIA hivatalosan közölte, hogy az FP2-t egyelőre meg nem határozott időpontig elhalasztották, hogy az ellenőrzésekre sor kerülhessen.

„Tudjuk, hogy ez egy sportesemény, tudjuk, hogy ez megtörténhet” – tette hozzá Vasseur. „Lehet rossz FP1-ünk, és most a hétvégén helyre kell hoznunk ezt, és megoldásokat kell találnunk.”

„A pályán töltött idő kulcsfontosságú egy ilyen eseményen, ahol a versenyzők számára, de számunkra is új a pálya.”

„Ez azt jelenti, hogy ha Carlos kihagyja az FP2-t a sportszakmai oldalról az hátrányos lesz számára, de azt is szem előtt tartom, hogy sokkal rosszabb is lehetett volna.”

„Mindent megteszünk majd a hétvégén. Hosszú az út, de minden egyes részletében fontos.”

Az Alpine-nál a csapat szintén keményen dolgoznak, hogy helyrehozzák az autót Ocon számára.

A Ferrari és az Alpine is az FIA felmentését kéri ahhoz, hogy egy nap két kasznit használhasson, de a körülményeket figyelembe véve – egy idegen tárggyal való ütközés a pályán, „vis maior” esetnek tűnik.

Amikor Vasseur-nek felvetették, hogy az F1 talán túlságosan is a vegasi verseny extravaganciájának reklámozására összpontosította a figyelmét, ahelyett, hogy a valóban fontos részletekre, például a pálya biztonságára koncentrált volna, a Ferrari-főnök visszautasította a két ügy összemosását.

„Nem kell mindent összekevernünk” – mondta. „Szerintem a show szuper, és nagyon elégedett vagyok azzal, amit a Liberty [Media] a verseny körül csinált. És szerintem ez egy hatalmas lépés előre az F1 számára.”

„El kell különítenünk, hogy mi a show és mi a sport oldal, és a show fantasztikus.”