Veszélyben az F1 motorreformja: a McLaren csapatfőnöke szerint ezen mindenki veszíthet

Tajthi AndreaTajthi Andrea2026. 05. 27.
Andrea Stella magyaráz, McLaren logó előtt
Fotó: Clive Rose/Getty Images/McLaren

Andrea Stella, a McLaren csapatfőnöke úgy véli, hogy a Forma–1-ben „mindenki veszít”, ha a gyártók megakadályozzák a jövő évi hajtásegység-szabályok módosítására vonatkozó kezdeményezést.

Az FIA és az F1 vezetői egy olyan szabálymódosítási csomagot próbálnak összeállítani, amelynek köszönhetően a Forma–1 elmozdulhatna a belső égésű és az elektromos hajtás közötti 50-50-es teljesítménymegosztástól a 60-40-es arány felé.

Bár a csapatok a Miami Nagydíj után tartott találkozón egyhangúlag egyetértettek a 2027-re tervezett változtatásokkal, azóta kiderült, hogy a javaslatok nem élvezik a gyártók részéről a szavazáshoz szükséges támogatást.

Úgy tűnik, a Mercedes és a Red Bull is támogatja a változtatást, de más gyártók inkább ellenállnak a 2028 előtti változtatásoknak.

Úgy tűnik, az Audi költségügyi okokból nem akarja vállalni a jövő évi átalakítást, míg a Ferrari több időt kér a változás lehetséges hatásának értékelésére. De a Cadillac és a Honda is fenntartásokat fogalmazott meg.

Ahhoz, hogy a változások átmenjenek, a hat autógyártó közül négynek támogatnia kell azokat.

A felkészülésre azonban kevés idő maradt, mivel a gyártóknak hamarosan el kell kötelezniük magukat a 2027-es terveik mellett. Nagy a kockázata annak, hogy ha a tárgyalások túl sokáig elhúzódnak, az mindenképpen késedelmet okozhat.

„Ez egy olyan általános érdek, amelynek elsőbbséget kell élveznie az egyéni érdekekkel szemben, mert ha nincs jó sportunk, ha nem őrizzük meg az üzlet értékét, az F1 értékét, akkor mindenki veszteséget fog szenvedni” – mondta Stella a Kanadai Nagydíjon.

„Tehát remélem, hogy a folyamatban lévő tárgyalások sikeres eredményre vezetnek, mert ez végre leküzd majd néhány olyan korlátot, amely alapvetően velejárója a jelenleg használt hardvernek.”

Stella úgy véli, hogy azok az ötletek, amelyekről az FIA tárgyal, hogy rövid távon lehetővé tegyék a 60/40-es átállást, elfogadhatók a csapatok számára, de végső soron tudja, hogy a végső döntést a gyártók fogják meghozni.

„Úgy gondolom, hogy ez egy hiteles és megvalósítható csomag, de a korábban elmondott véleményemet az F1 érdekeltjeként is megfogalmaztam. Úgy gondolom, hogy ez a helyes lépés az F1 számára” – tette hozzá.

„A karosszéria szempontjából megvalósítható, az F1 szempontjából helyes lépés, és most már tényleg a hajtásegység-gyártók kezében van a dolog.”

„Remélem, hogy sikerül megtalálni a módját annak, hogy ez megvalósítható legyen.”

Bár a jelenlegi hajtásegységek energiagazdálkodásának finomhangolása segített eltávolítani a 2026-os szabályok legrosszabb szélsőségeit, Stella szerint tévedés lenne azt hinni, hogy most már minden tökéletesen működik. Szerinte alapvető problémák és a versenyzők elégedetlensége továbbra is fennáll.