Wurz: Elszabadultak az indulatok a pilóták közös chatjében

Lénárt DávidLénárt Dávid2026. 04. 03.
F1 drivers
Fotó: Mercedes-Benz AG

Az F1-es versenyzők egyre aktívabban próbálnak beleszólni a jövő évi technikai szabályok alakulásába – erről beszélt Alexander Wurz, a GPDA (versenyzői szakszervezet) elnöke, aki szerint a pilóták közös WhatsApp-csoportja szó szerint „felrobbant” az ötletektől.

Az áprilisi szünet során egyeztetések várhatók a Forma–1, az FIA, a csapatok, a motorbeszállítók és a versenyzők között. A megbeszélések középpontjában a 2026-os új erőforrások energia-menedzsment rendszere áll, amely az első három futamon több problémát is okozott.

Carlos Sainz – aki a GPDA egyik igazgatója – különösen hangosan sürgette, hogy az FIA hallgassa meg a versenyzők véleményét, különösen Oliver Bearman súlyos japán balesete után.

Wurz szerint a pilóták nem tétlenkednek, és aktívan dolgoznak a megoldásokon:

„Abban a híres WhatsApp-csoportban, amit még 2015 vagy 2016 körül hoztunk létre, most tényleg elszabadultak a dolgok, egyszerűen felrobbant.”

„Ritkán láttam még ennyire aktívnak. A csoport tele van érzelmekkel, lehetséges megoldásokkal, technikai javaslatokkal és ötletekkel arra, hogyan lehetne mindenkit meggyőzni arról, hogy a versenyzőkre is hallgatni kell. Ez fantasztikus, és nagyon jó látni.”

A korábbi F1-es pilóta ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a beszélgetések részletei bizalmasak:

„Természetesen ezekből semmit nem oszthatok meg – és nem is fogok. Nem lépem át a szerepem határait GPDA-igazgatóként. Ami ott elhangzik, az ott is marad.”

Wurz végül kiemelte, hogy a versenyzők hozzáállása őszinte és szenvedélyes:

„A legszebb az egészben az, hogy a versenyzők ennyire érzelmileg bevonódnak, és tisztán a sport iránti elkötelezettség vezérli őket – a politika számukra igazából nem is fontos.”

Nagyon kíváncsiak lennénk, milyen beszélgetések zajlanak le ebben a csoportban. Biztos van, aki nagyon aktív és van, aki szinte egy üzenetet sem ír be. Akár a Forma-1 jövője is eldőlhet ezekben a mini beszélgetésekben így, hogy 5 hétig nem találkoznak személyesen a versenyzők.

Miamit tehát óriási várakozás előzi meg. Az egyre hangosodó vélemények miatt – főleg a pilóták részéről – szinte elképzelhetetlen, hogy ne legyen valami változás.