Trump változtatna az IndyCar versenynaptárán, akar egy extra futamot

Vámosi PéterVámosi Péter2026. 01. 24.
Donald Trump, Martin Truex Jr., Sherry Pollex, Indycar
Fotó: Mark Wilson/Getty Images/NACAR

Donald Trump amerikai elnök péntek délután egy videót tett közzé a Truth Social platformon, amelyen az IndyCar verseny látható Washington D.C.-ben.

A 47 másodperces videó egy utcai futamot mutat be a National Mallon, ahol Trump a Marine One helikopterből integet, és a verseny zöld zászlóját lengeti. A videón látható, ahogy Sean Duffy amerikai közlekedési miniszter a kockás zászlót lengeti. Josef Newgarden autójában pedig, az AI hasonmása ül, és megnyeri a versenyt.

Az IndyCar-szezon március 1-jén kezdődik. A Trump-adminisztráció viszont a 2026-os versenynaptárba egy washingtoni helyszínt szeretne felvenni, amit az elnök posztjával tovább ösztönzött. Ez az egyik azon események közül, amelyeket a kormányzat az Egyesült Államok 250. születésnapjának megünneplésére tervez. A Freedom 250 nevű szervezet június 14-én UFC-bajnokságot is tart a Fehér Házban. Az amerikai közlekedési minisztérium szóvivője pénteken az IndyStar-nak így nyilatkozott:

„A nagydíj példátlan lehetőséget kínál arra, hogy megünnepeljük nemzetünk büszke versenytörténetét, bemutassuk a National Mall szépségét, és több millió dolláros turisztikai bevételt generáljunk a fővárosnak. A Trump-kormány elszántan törekszik arra, hogy Washington D.C. újra nagyszerűvé váljon. Ez a futam egy újabb példa erre az elkötelezettségre. Továbbra is együttműködünk kongresszusi partnereinkkel, hogy felvázoljuk a versenynek a kerületre gyakorolt pozitív hatásait, és felvázoljuk a tényeket.”

Mielőtt az IndyCarral véglegesítenék a verseny logisztikai részleteit, a kongresszusnak jóvá kell hagynia egy törvényjavaslatot, amely engedélyezi az esemény megrendezését a Capitolium területén. Jelenleg tilos ugyanis a reklámozás itt, amit az IndyCar járműveivel megsértenének. Az IndyCar péntek reggel közölte:

„Továbbra is új rendezvényeken dolgozunk az NTT IndyCar sorozatnak. A keleti part nagy piacai – mint Washington D.C. és több más nagyvárosi célpont – prioritást élveznek.”

Mark Miles, az IndyCar vezérigazgatója azonban még szeptemberben azt mondta, hogy egy ilyen eseménynek „nyilvánvaló logisztikai és egyéb szempontjai vannak”. Szerinte ez soha nem lesz megvalósítható. A weboldal úgy tudja, hogy egy ilyen lehetőség kapcsán még nincs végleges döntés.

Az IndyCarnak, az Egyesült Államok Közlekedési Minisztériumának és a Kongresszusnak egyeztetnie kell ahhoz, hogy a verseny a National Mallban megrendezhető legyen, de most már egyértelműnek tűnik, hogy ez prioritás Trump elnöknek.