Elmagyarázták, hogyan alakítanák ki a MotoGP első utcai pályáját

Silló BarnabásSilló Barnabás2026. 02. 21.
MotoGP Német Nagydíj rajt
Fotó: Lukasz Swiderek / PSP

Egy utcai pályán aligha lehetne egy MotoGP-versenyt lebonyolítani, azonban elmondták, miként terveznék át a motorosok számára a vonalvezetést.

Magyar idő szerint csütörtök hajnalban robbant a bomba, hogy a korábban már emlegetett Ausztrál Nagydíj helyszínváltás megvalósul. A világ legjobb versenypályájaként emlegetett Phillip Island helyét a korábbi Forma-1-es utcai pálya, Adelaide veszi át, akik 2027-től kezdenek.  A dél-ausztrál kormány szenzációnak vélt lépését, Peter Malinauskas miniszterelnök és Carlos Ezpeleta, a MotoGP vezetője jelentette be. A bejelentés keretein belül elárulták, hogy a lehetetlennek tűnő váltást miként hajtanák végre.

Az évek alatt többször átalakuló Adelaide-i aszfaltcsíkon az utóbbi időben már kevés versenysorozat hajt ki. A jelenlegi vonalvezetés autókra lett szabva, így elárulták, hogy a motorosoknak milyen pályát terveznek. Az előzetes térkép alapján 4,195 km hosszú lenne, 18 kanyarral ellátva, amelyen a MotoGP-motorok 340 km/h sebességet érhetnek el.

Az ábrázolt új körpálya továbbra is magában foglalja a jelenlegi boxutca egyenes egy részének használatát, amely a Wakefield Roadhoz kapcsolódó híres Senna sikán szűkebb változatába vezet. A bemutatott térkép szerint a jelenlegi pálya 4-es, 5-ös és 6-os kanyarok közötti lépcsőszerű szakasza egy egyenes vonallal lesz helyettesítve, hogy elkerüljék a 90 fokos kanyarokat, minimális kifutópályával. Ezt követi az F1-es szakasz visszatérése, a Stag Hotel és a Brewery Bend kanyarok újjáéledése. A Bartels Road helyett a Rundle Road/Dequetteville Terrace elrendezéshez való visszatérés azt jelenti, hogy a Supercars pálya hírhedt 8-as kanyarja kerülőúton halad. A Dequetteville Terrace végén található hajtű az új elrendezésben egy 90 fokos kanyar, mivel korábban visszatértek az átalakított parkokba.

Az előzetes vonalvezetés a második képen látható, amit lapozva lehet megnézni.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

MotoGP™ (@motogp) által megosztott bejegyzés

Bár a szűk helyen elfekvő pálya számos kérdést vetett fel a biztonság tekintetében, a MotoGP vezetője, Ezpeleta határozottan állítja, hogy a tervezés nem veszélyezteti a versenyzők biztonságát. Bár hangsúlyozta, hogy eddig rengeteg munkát fektettek a projektbe, megjegyezte, hogy a bemutatott terv még nem végleges.

„Ehhez nagyon alaposan, centiméterre pontosan tanulmányoztuk a pálya számára rendelkezésre álló területet. Nagyon világos, hogy hova kell kavicsot rakni, és azt mondanám, hogy még a kiegészítő ideiglenes biztonsági berendezések, például a légkorlátok nélkül is, a számításaink szerint a pálya biztonságos. Ráadásul ezek a berendezések is ott lesznek. Tehát nagyon elégedettek vagyunk az elvégzett munkával.” – magyarázta Ezpeleta.