Többen is sérülést szenvedtek a nem megfelelő aszfalt miatt Brazíliában

Silló BarnabásSilló Barnabás2026. 03. 24.
Alex Marquez, Brazil Nagydíj
Fotó: Gold & Goose / Red Bull Content Pool

A visszatérő Brazil Nagydíjat nem mindenki boldogan hagyta el.

Bőven adott beszédtémát a hétvégi Brazil Nagydíj. Először is, hosszú idő után tért vissza Dél-Amerika legnagyobb országa, ráadásul azon a pályán, ahol 1989 óta nem volt motorverseny. Ezért volt egy kis aggodalom a pálya minőségével kapcsolatban, ami nem volt megalapozatlan.

A futamot megelőző héten hatalmas esőzések voltak Goiâniában, aminek köszönhetően az aszfalt állaga megromlott. A MotoGP sprintfutama előtt egy jókora mélyedést kellett kiküszöbölni, és ez a menetrend átalakítása mellett a versenyzők kritikáját eredményezte. A sprinten ugyan nem, de a főfutamon több versenyző is sérülést szenvedett az aszfalt miatt.

Közéjük tartozott a gyári yamahás Álex Rins, akinek az első körben egy letört aszfaltdarab eltalálta a fékezéshez használatos ujját, amin zúzódást szenvedett.

„Azt éreztem, hogy nagyon-nagyon gyenge a tapadás. Szerintem ez a Moto2-es futamnak, a Moto2-es gumiknak köszönhető. Nem láttam, hogy hiányozna bármilyen aszfaltdarab a pályáról. De egy eltalálta az ujjamat. Láthatjátok.” – mutatta a média képviseletének a sebesülését.


Álex Márquez sem úszta meg horzsolások nélkül a futamot. A tavalyi második helyezett karján több ponton is látható volt, hogy őt is eltalálta pár darab kemény aszfalt, ami miatt elfogadhatatlannak nevezte a pálya állapotát.

„Nagyon furcsa volt, kevesebb körrel, és nem könnyű körülmények között. A tízes és tizenegyes kanyarok között az aszfalt teljesen fel volt törve. Tele volt kövekkel és mindenféle dolgokkal. Szóval, őszintén szólva, a körülmények teljesen elfogadhatatlanok voltak. De ez ilyen. Versenyeztünk, és nagyszerű show volt.” – értékelt a Gresini pilótája.


Nem csak az aszfalttal volt probléma vasárnap, hanem a versenyirányítás döntéseivel is. A királykategória rajtja előtt néhány perccel bejelentették, hogy lerövidítik a futamot, és a 31 kör helyett mindössze 23 lesz. Ez nehézséget okozott a pilótának, mivel mindenki a hosszabb futamra készült, így mindent újra ki kellett találni.

Álex Márquez elárulta, hogy a rajtrácson beszélt Michele Masini sportigazgatóval, hogy megpróbálják elhalasztani a verseny rajtját, de ez nem vezetett eredményre: „Négy perc volt hátra a felvezető körig, és akkor közölték velem a változást. Nem kaptunk semmilyen információt. Megkértem Michele Masinit, hogy legyen halasztás, hogy ellenőrizhessük az elektronikát és a gumikat, de úgy döntöttek, hogy nem éri meg.”

Márquez mellett a Tech3-nál tevékenykedő Enea Bastianini is értetlenül állt a döntés mellett, ráadásul rosszabbul járt riválisánál. A KTM rettenetesen gyenge hétvégét produkált Brazíliában, és Pedro Acostán kívül mindenki az utolsó sorokból rajtolt, ami miatt a versenyirányítás információja nem ért el hozzájuk.

„Ez egy f*szság volt. Egy világbajnokságon ez nagy hiba. Az üzenet a csapatomhoz az utolsó pillanatban érkezett, és nekünk már nem maradt idő a gumi cseréjére. A csapat azt mondta nekem, hogy nincs idő, de az előttünk állók cseréltek.” – hangsúlyozta az olasz, hogy igazságtalan döntést hoztak.

Azonban miután elindult a rajtrácsról Bastianini hamar rájött, miért rövidítették le a verseny távját, mikor őt is eltalálták a törmelékek.

„A bemelegítő kör során rengeteg kavics repült az arcomba és a testemre. Azt hittem, nem fogom befejezni a versenyt. A bemelegítő kör tizenkettes kanyarjába érve egy kavics eltalálta a vállamat. Az elején nagyon fájt. Ilyen már korábban is előfordult velem, amikor az aszfalt új volt.”