A szabálymódosítások ellenére is káosz maradt a Forma–1 – vélik a versenyzők

A Forma–1-es szabályok áprilisi módosítása nem oldotta meg a sport problémáit – véli Oscar Piastri.
Az F1 idén alapjaiban megújult szabályokkal debütált, melynek része az elektormos hajtás mértékének fokozása – immáron kb. 50-50% arányú a teljesítményelosztás a belső égésű és az elektromos energia között.
A szabályok azonban nem hozták meg a várt sikert. A versenyzők és a rajongók egy része is elégedetlen, főként a szükséges energiamenedzsment miatt és az ezáltal generált helycserék – amik nem igazán nevezhetők előzésnek –, valamint a hirtelen teljesítményvisszaesések, egyenesekbeli gázelvételek miatt.
A Miami Nagydíj előtt a FIA, az FOM, a csapatok és a motorgyártók számos szabálymódosításban állapodtak meg, annak érdekében, hogy enyhítsék a negatív hatásait az idei szabályrendszernek.
- A kvalifikációra vonatkozóan a megengedett maximális újratöltést 8 megajoulról 7 megajoulra csökkentették annak érdekében, hogy csökkentsék a túlzott energia-visszanyerést és elősegítsék a teljes gázzal való vezetést.
- A versenyre vonatkozóan a boost módban rendelkezésre álló maximális teljesítményt 150 kW-ra korlátozták, vagy az autó aktiváláskori aktuális teljesítményszintjére, ha az magasabb.
- Az MGU-K használatát a kör bizonyos szakaszaiban 250 kW-ra korlátozták, míg a legfontosabb gyorsítási zónákban 350 kW-on tartották.
A Miami Nagydíjon elért harmadik helyezése után Piastri elmondta, hogy ezek a fejlesztések érzékelhetőek voltak ugyan, de közel sem elégségesek a problémák orvoslásához.
„Úgy gondolom, hogy a kvalifikáción a visszanyert energia mennyiségének korlátozása kicsit segített. Nem oldotta meg a problémát, vagy az összes problémát, de segít” – mondta Piastri.
„A versenyek alapvetően pontosan ugyanolyanok (maradtak), és azt hiszem, ma volt az első igazi tapasztalatom azzal, hogy megelőztem másokat, majd védekeznem kellett, meg ilyesmi.”
Az egyik autótól a másikig mért közeledési sebesség fontos téma lett Oliver Bearman hatalmas balesete után a Japán Nagydíjon. Piastri elmagyarázta, hogy a túlzott közeledési sebességek támadás és védekezés közben továbbra is problémát jelentenek a versenyek során, és ezzel sok versenyző egyetért.
„Őszintén szólva, ez elég őrült helyzet” – mondta az ausztrál.
„Egy ponton George [Russell] egy másodperccel mögöttem volt, és a egyenes végére sikerült megelőznie.”
„Ez egy kicsit véletlenszerű. A közeledési sebességek hatalmasak, és védekező versenyzőként hihetetlenül nehéz ezt előre látni.”
„Természetesen nem voltam túl elégedett George egyik manőverével, de úgy öt körrel később szinte ugyanazt a manővert hajtottam végre, egyszerűen azért, mert a közeledési sebesség hatalmas.”
„Szóval ebből a szempontból nem sok minden változott.”
„Úgy gondolom, hogy az FIA és az F1 közötti együttműködés ismét jól működött, de a rendelkezésünkre álló hardverrel csak annyit lehet változtatni.”
„Tehát a jövőben biztosan szükség lesz néhány változtatásra. A nagy kérdés az, hogy milyen gyorsan tudjuk megvalósítani.”
A miami verseny győztese, Andrea Kimi Antonelli is hasonlóan vélekedett.
Az olasz a verseny elején csatába keveredett a ferraris Charles Leclerc-rel, és többször is helyet cseréltek egymással.
„A versenyeken, ahogy mondtam, a közeledési sebesség hatalmas” – mondta a bajnokság éllovasa.
„És bíznod kell abban is, aki védekezik, mert ezzel az aktív aerodinamikával az autó elég lassú, amikor irányt akarsz váltani, ezért előre kell gondolkodnod.”
„Bíznod kell abban a versenyzőben is, aki védekezik. De ez egy kis lépés volt a jó irányba, és meglátjuk, mi fog történni ezután.”
A regnáló világbajnok Lando Norris szerint évekbe telhet, mire érdemli változást történik ezen a téren.
„Ez egy kis lépés volt a jó irányba, de még nem olyan szinten van, ahol a Forma–1-nek lennie kellene” – mondta.
„Azt hiszem, tegnap még a kvalifikáción is azt mondtuk, hogy ha mindenhol teljes gázzal mész, és úgy próbálod nyomni, mint az előző években, akkor még mindig büntetést kapsz érte.”
„Még mindig nem lehet mindenhol teljes gázzal menni.”
„Soha nem szabadna büntetést kapni ilyen dolgokért, de még mindig kapunk. Szóval őszintén szólva nem igazán hiszem, hogy ezt meg lehet oldani. Egyszerűen csak meg kell szabadulni az akkumulátortól.”
„Remélhetőleg pár év múlva ez lesz a helyzet.”
Norris ezen vágya megvalósulhat, mivel az FIA bejelentette, hogy 2030-ban visszatérhetnek a V8-as erőforrások – noha ezt még ki kell várni.










