A Ferrari máris parázik 2026 miatt és lobbizik az FIA-nál

Tajthi AndreaTajthi Andrea2025. 12. 20.
Lewis Hamilton, 2025 Szingapúr, Ferrari
Fotó: Florent Gooden / DPPI / Ferrari

A Ferrari állítólag lobbitevékenységbe kezdett az FIA-nál, mert tartanak tőle, hogy a Mercedes egy kiskaput kihasználva behozhatatlan előnyre tesz szert a 2026-os motorjukkal.

Még el sem kezdődött a 2026-os Forma–1-es szezon, sőt eleve az év sem, és még az új autók sem mutatkoztak be, de máris botrány-féle van kibontakozóban. A Ferrari ugyanis attól tart, hogy a Mercedes, mint motorgyártó, mely a 11-ből 4 csapatot fog kiszolgálni (Mercedes, McLaren, Alpine és Williams) máris talált egy kiskaput és azonnal fölényben lesz a következő érában.

2026-ra az F1-es a technikai szabályok jelentős mértékben megváltoznak, beleértve az erőforrásokat is. Az F1 a motorokteljesítményét fele-fele arányban adja majd a belső égésű motor (ICE) és az elektromos hajtás,valamint megszűnik az MGU-H (hőenergia visszanyerő rendszer). Továbbá a sport fenntartható üzemanyagok felhasználására áll át.

A legtöbben arra számítanak, hogy a Mercedes erőforrása lesz a legerősebb 2026-ban, az új szabályoknak megfelelően.

Ez a gondolat pedig megrémisztette a Ferrarit, mely csapat 2008-ban volt világbajnok utoljára.

A Motorsport-Magazin arról számol be, hogy a motorgyártók között „már egy ideje heves vita folyik” az új szabályok értelmezése miatt. Így a Ferrari, a Honda és az Audi most lobbizik az FIA-nál, hogy megszüntessék az állítólagos kiskaput.

Úgy hírlik, hogy Mercedes mellett valószínűleg a Red Bull – amely 2026-ban először lesz F1-es motorgyártó, miután a Honda az Aston Martinhoz igazolt – is megtalálta a módját, hogy a működés során növelje a kompressziós arányt.

Az F1-ben 18:1-ről 16:1-re csökkentették a sűrítési arányt, amely a henger maximális és minimális térfogatának hányadosa.

Úgy tűnik azonban, hogy a Mercedes rájött valamire, amellyel működés közben mégis elérhető a 18:1-es arány.

A félelmek szerint megnövekedett égési arány akár három tizedmásodpercet is jelenthet körönként. Ha az FIA nem tudja cáfolni ezeket a félelmeket, akkor Ausztráliában tiltakozási hullám várható.

Az FIA szóvivője a Motorsport-Magazinnak elmondta, hogy „a kérdést továbbra is megvitatják a műszaki fórumokon a motorgyártókkal”. Emellett az FIA jelenleg nem zárja ki a motorok szabályainak módosítását, de bármilyen változtatás már túl későn jönne a szezonkezdéshez képest.

Mindeközben a pletykák szerint a Ferrari új motorjának megbízhatósága is aggodalomra ad okot, míg a Red Bull 2026-os motorja várhatóan két tizeddel marad el a tempótól.