A Mercedes csapatfőnöke csak egyetlen csapatnak engedné az ADUO-segítséget

Tajthi AndreaTajthi Andrea2026. 04. 27.
George Russell (Mercedes), mögötte Lewis Hamilton (Ferrari) és Charles Leclerc (Ferrari) a kínai pályán
Fotó: Rudy Carezzevoli/Getty Images/Mercedes-Benz AG

A Mercedes csapatfőnöke, Toto Wolff úgy ítéli, hogy egyedül a Honda (és így az Aston Martin csapat) érdemel hajtásegység-kedvezményeket, mivel az összes többi gyártó teljesítménye elég közel áll a csúcshoz. A hajtásegység-kedvezmények kérdése az ADUO nevű rendelkezésből fakad, amelyet az FIA dolgozott ki a jelenlegi szabályzathoz.

Az ADUO (Additional Development and Upgrade Opportunities = További fejlesztési és frissítési lehetőségek) egy szabályozási rendszer, amely lehetővé teszi a teljesítményben jelentősen lemaradó motorgyártók számára, hogy extra, egyébként korlátozott fejlesztéseket hajtsanak végre a belső égésű motorjukon. A rendszer elsődleges célja a mezőnyön belüli erőviszonyok kiegyenlítése.

  • Az ADUO részeként, ha egy hajtásegység belsőégésű motorjának teljesítménye 2%-kal elmarad a legjobb gyártó csúcsteljesítményétől, akkor 2026-ban egy, 2027-ben pedig egy további fejlesztésre jogosult.
  • Ha a lemaradás 4% vagy annál nagyobb, akkor mindkét évben két fejlesztést kap.

Az ADUO-időszakot hat futam után értékelik; 2026-ban, bár két futamot töröltek áprilisban, a Miami Nagydíj után kerül majd sor rá.

Mivel a Mercedes eddig mindhárom futamot megnyerte, és jelenleg úgy tűnik, hogy ők a mérce, hozzájuk viszonyítva fogják megállapítni, hogy mely csapatok élhetnek majd az ADUO lehetőségével.

Toto Wolff szerint csak a Honda felel meg ennek a kritériumnak.

„Úgy tűnik számomra, hogy egyetlen motorgyártónak van problémája, és neki kell segítenünk” – mondta.

‘De a többiek nagyjából ugyanazon a szinten vannak. Tehát nagyon meglepődnék, sőt csalódnék, ha az ADUO döntései bármilyen beavatkozást jelentenének a jelenlegi versenyhelyzetbe.”

A Mercedes-főnök reméli, hogy az ADUO végrehajtása teljesen átlátható lesz.

Nyilvánvaló ugyanakkor, hogy az élen álló csapat nem szeretné, hogy a közvetlenebb riválisai is élhessenek a lehetőséggel, hiszen az segítene nekik csökkenteni a lemaradást.

Wolff arra figyelmeztetett, hogy óvatosan kell eljárni a végrehajtás során, mivel ez jelentős hatással lehet az összeredményre.

„Az ADUO elve az volt, hogy a lemaradt csapatok felzárkózhassanak – de ne ugorhassanak előre. Nagyon világosnak kell lennie, hogy bármilyen döntés is születik, és bármelyik csapatnak is adják meg az ADUO-t, minden döntés nagy hatással lehet a bajnokságra, ha ez nem abszolút pontossággal, egyértelműséggel és átláthatósággal történik.”