Brown elárulta, mi kell ahhoz, hogy a McLaren Forma-1-es motorgyártóvá is váljon

Vámosi PéterVámosi Péter2026. 05. 29.
Zak Brown, Stefano Domenicali, McLaren
Fotó: Alastair Staley/LAT Images/McLaren

A McLaren vezérigazgatója, Zak Brown kijelentette, hogy a wokingi bázisú csapata nyitott lenne saját F1-es hajtásegység fejlesztésére, és arra, hogy a jövőben teljes jogú gyári csapattá váljon.

Mohammed Ben Sulayem, az FIA elnöke nemrég kifejezte támogatását annak a lehetőségnek, hogy már a 2030-ban visszatérjenek a V8-as motorokhoz, csökkentve az elektromos hajtásra való támaszkodást. Több gyártó is pozitívan reagált a javaslatra, amely a motorok hangosabb hangja és egyszerűbb kialakítása miatt több izgalmat nyújthatna a rajongóknak.

Brown kifejtette, hogy ha a versenyképes motor gyártási költségei jelentősen csökkennének, a McLaren hajlandó lenne fontolóra venni, hogy csatlakozzon a száguldó cirkusz motorgyártói közé. A SBJ-nek beszélt erről:

„Szerintem ha lenne egy olyan motorformula, amely pénzügyileg életképes, akkor igen, fontolóra vennénk azt és a technológiát is. Ugyanakkor a Mercedes-szel nem is lehetnénk elégedettebbek. Amennyiben valami olyan kerül elénk, ami elsősorban pénzügyileg is értelmes, akkor meg fogjuk vizsgálni.”

A következő szabályozási ciklus körüli vita több versenyző részéről az idén bevezetett jelenlegi hajtásegységekkel kapcsolatos egyre növekvő kritika közepette zajlik. Több pilóta kifejezte csalódottságát amiatt, hogy kerék-kerék elleni harcokban erőtlennek érzi magát, mivel az előzéseket gyakran az határozza meg, hogy melyik versenyzőnek van több akkumulátor-energiája a egyenesre érkezéskor. A jelenlegi szabályokat védve Brown ugyanakkor így nyilatkozott:

„A verseny remek; ha nem hallgatnánk a versenyzőket, és csak a tévében néznénk, tévés termékként pompás. Vannak előzések, öt különböző versenyben vezető volt Miamiban, előzések az elsőségért, úgyhogy szerintem a futamot néző rajongók azt mondják: „Ez egy baromira izgalmas verseny.” Szerintem ez minden új technológia esetén így van. Már Miamiban is láttuk ezt. Láttuk, hogy a versenyzők egyre inkább megszokják, illetve a szabályok egyre kifinomultabbak lesznek. Talán nem lesznek tökéletesek, de mindig is volt szabálykezelés, gumiabroncs-menedzsment, és most már van akkumulátor-menedzselés is.”